View Single Post
  #28  
Vechi 11.06.2011, 13:25:03
elenabroscoi's Avatar
elenabroscoi elenabroscoi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2011
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru elenabroscoi
Smile Minuni sunt la tot pasul...

Minuni sunt la tot pasul, insa noi nu prea realizam asta de fiecare data.
Am 18 ani si sunt din Bacau, eleva in cls. aXII-a.Nu de mult timp am aflat de Sfantul Nectarie de la sora mea-maicuta la manastirea "Dintr-un lemn". Mi-a povestit multe cate s-au intamplat cu ea si cum Sf.Nectarie a intervenit in viata ei.Totul a inceput cand mi-a zis de o carte si anume" Sfantul Nectarie.Minuni in Romania". Mi-a zis ca este ft. frumoasa si ca am ce sa invat din ea. Prima data cand am auzit am vrut sa fac rost de carte cat mai repede. Asa ca intr-o zi mama mi-o luase. De cum imi luase cartea nu am mai lasat-o jos din mana si am inceput sa citesc tot. Simteam prezenta sfantului in timp ce citeam si eram uimita de tot ce se vorbea acolo insa credeam totul cu adevarat. Asa am inceput eu sa prind dragoste fata de acest Sfant. M-a ajutat ft. mult la scoala, la teze, lucrari etc.Am impartasit mai multor persoane despre mare facator de minuni.
Sa va povestesc o mica minune care s-a intamplat cu mine.
Eram intr-o duminica la biserica la Sfanta Liturghie si ascultam slujba. Eram cu mama alaturi. Dintr-o data am simtit un miros foarte placut, era miors de mir sii m-am intrebat de unde vine.Alaturi era magazinul cu lucruri bisericesti... Spre final , cand s-a terminat slujba, eram afara si o asteptam pe mama si am vazut ca s-a intors cu 2 sticlute cu mir.Am zis ok:D foarte bine .Si mi le-a dat mie si ma tot jucam cu ele.Intre timp s-a dus sa plateasca ceva pt.biserica. eu ma tot plimbam si ma jucam cu ele in mana. si la un momet dat ma asez jos pe o banca.Ma opresc si ma uit mai bine sa vad si eu de unde si ce este cu mirul acela.btw mirosea ft . fruumos.Si cand ma uit...ce sa vad? scria pe el mir sfintit de la Sf.Nectarie din Eghina.Am ramas fara cuvinte...impietrisem cand am vazut. pt k eu vroiam de ft.mult timp mir de la Sfantul.Mama nu stia. scrisul era ft mic. si nu vedea decat daca isi punea ochelarii.Cand s-a intors am intrebat-o:"Dar tu stii de unde este mirul asta?";"Nu, da de unde-i?" ;"Pai uite ce scrie pe sticluta asta:Mir sfintit de la Sfantul Nectarie din Eghina".Avusese acelasi sentiment ca si mine.Mie imi dadusera lacrimile de bucurie.De atunci am simtit cu adevarat ca Sfantul Nectarie este alaturi de mine ori de cate ori ii cer ajutorul!
Reply With Quote