Subiect: Originea omului?
View Single Post
  #9  
Vechi 28.06.2011, 14:13:48
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scutariusilviu Vezi mesajul
Dar, ma gandesc, daca Lucifer nu ar fi cazut, oamenii nu ar mai fi cazut nici ei de sub ascultare, atunci am fi ramas in rai, implicit noi nu am fi exista ca persoane. Ce parere aveti despre asta?
Parintele Dumitru Staniloae spune ca: "Dumnezeu a facut omul din iubire pentru iubire, pentru desavarsirea in iubire". Astfel crearea omului nu e conditionata de caderea satanei.

Sfintii Parinti (vezi Sf Ioan Damaschin - Dogmatica, cap despre om) spun ca Dumnezeu "trebuia sa faca o impreunare intre lumea spirituala si cea materiala si astfel a creat pe om, trup si suflet" adica jumatate animal (prin trup) si jumatate inger (prin sufletul spiritual si nemuritor).

Chiar daca Adam si Eva nu ar fi cazut, oamenii tot s-ar fi imultit pe pamant, caci Dumnezeu daduse porunca divina de inmultire, inca dinaite de caderea omului. Deci imnultirea oamenilor in rai si pe pamant, nu este conditionata de caderea in pacat.

"27. Și a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat și femeie.
28. Și Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creșteți și vă înmulțiți și umpleți pământul și-l supuneți; și stăpâniți peste peștii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietățile ce se mișcă pe pământ și peste tot pământul!"" Facerea cap 1

"22. Iar coasta luată din Adam a făcut-o Domnul Dumnezeu femeie și a adus-o la Adam.
23. Și a zis Adam: "Iată aceasta-i os din oasele mele și carne din carnea mea; ea se va numi femeie, pentru că este luată din bărbatul său.
24. De aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va uni cu femeia sa și vor fi amândoi un trup.
25. Adam și femeia lui erau amândoi goi și nu se rușinau." Facerea cap 2


Citat:
În prealabil postat de scutariusilviu Vezi mesajul
Si alta intrebare.. se stie cu precizie ce perioada de timp este intre caderea lui Lucifer si crearea noastra?
La inceput toti ingerii au fost facuti buni.
Ei sunt creati inainte de facerea planetei noastre pamant (vezi iov cap 38,7).
Astfel satana a cazut dupa ce a fost creata planeta pamant insa inainte de facerea omului, caci atunci cand Dumnezeu a facut pe om i-a dat porunca: "din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit!" (Facera cap 2,17). Deci cand a fost creat omul deja satana cazuse caci exista raul si moartea.

Last edited by Eugen7; 28.06.2011 at 14:18:54.
Reply With Quote