View Single Post
  #20  
Vechi 10.09.2011, 18:03:02
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!
Din câte știu, mentalitatea credincioșilor religiei iudaice este foarte diferită de cea a creștinilor, în sensul că evreii, spre deosebire de noi, nu sunt preocupați de convertirea celorlalți la credința lor. Noi avem datoria de a-L mărturisi pe Domnul nostru Iisus Hristos și păstrăm în inimile noastre convingerea că orice ființă umană, de orice naționalitate, este chemată la mântuire prin credința în El. În iudaism, știu că s-a păstrat credința potrivit căreia fiii lui Israel ar fi unicul popor ales al lui Dumnezeu. De aceea, nu se pune accentul pe ideea de misionarism, de convertire a celor de alte religii. Sper să nu greșesc... Încă n-am studiat istoria religiilor la facultate, nici nu m-am documentat serios în acest domeniu și, de aceea, scriu ceea ce știu din surse mai mult sau mai puțin sigure.
Părintele Nicolae Steinhardt relata, în "Jurnalul fericirii", faptul că, după convertirea sa la credința noastră, conaționalii săi își exprimau surprinderea și dezaprobarea față de hotărârea lui de a-și schimba religia. Atunci când părintele Steinhardt a încercat să-și motiveze alegerea, ei i-au răspuns că "superioritatea iudaismului" constă tocmai în faptul că adepții acestei religii nu fac prozelitism. Nu mai scriu aici și răspunsul pe care l-a dat părintele Steinhardt... fiindcă intră și evrei pe site și n-aș vrea să-i întristăm... Deci, cred că aceasta este explicația reticenței lor față de creștinii care doresc să asiste la slujbele iudaice.

O noapte binecuvântată vă doresc!

P. S. Vă mulțumesc pentru mesajul pe care mi l-ați adresat la topic-ul "Despre atei și scopul lor pe acest forum" (rubrica "Știință și teologie"). Când am vrut să vă răspund, deja era închis topic-ul (și chiar era cazul să fie închis, deoarece nivelul discuției scăzuse atât de mult, încât dialogul se transformase în conflict). M-au bucurat cuvintele dvs. :)

Dumnezeu să fie cu dumneavoastră!
Cu respect,
Laura Stifter
Va multumesc pentru cuvintele frumoase pe care mi le-ati adresat. Sa fiti binecuvantata! Doamne ajuta!
Reply With Quote