View Single Post
  #48  
Vechi 13.04.2012, 01:23:50
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Cand am fost odata in excursie prin Austria,am oprit pe traseu si intr-o mica localitate din zona muntilor, probabil era un sat, ca la ei, nu e mare diferenta intre sat si oras !
Deoarece nu mai aveam destui euro,si aveam la mine o mica suma de lei romanesti, am decis ca ar fi foarte intelept sa merg la o banca si sa schimb leii romanesti pe euro, pentru a avea inca ceva euro la mine pentru orice cheltuiala neprevazuta ce putea sa apara !

Credeti-ma ca mi s-a intamplat ceva incredibil !

Intrand in banca si adresandu-ma (in engleza ) unei angajate de la ghiseu, am primit raspunsul uimitor,ca nu-mi poate schimba leii in euro, ci ei schimba numai forintii in euro,eventual !!!

Auzind acest raspuns,i-am replicat ca nu vad de ce nu mi-ar putea schimba leii in euro,ci doar forintii,cand si Romania si Ungaria se afla tot in aceeasi Uniune Europeana !

Atunci,functionara a spus ca trebuie sa dea un telefon,si peste un minut, mi-a zis ca poate schimba leii in euro !!!

Iti vine sa razi, dar pe moment m-am cam enervat,de cat de rai pot fi oamenii in tara aia,de nu a vrut sa schimbe niste bani unui drumet strain,in mod oficial,ca banca !!!
Nu cumva pentru ca a vazut ca vin din Romania ??? Mi-am pus intr-una intrabarea asta !!!
Raspunsul imi apare limpede : un mare DA !!!
parerea mea e ca tipa (sau orice strain care gandeste la fel) era cam idioata ,adica nu inteleg de ce sa nu-ti schimbe niste bani,tu erai doar un excursionist nu un tigan,hot ,cersetor, spargator de banci etc; eu cred ca e o mare prostie din partea strainilor sa ne considere pe toti la fel.
Reply With Quote