View Single Post
  #10  
Vechi 31.01.2013, 17:58:35
alecsandra_ldc
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Pasajul asta l-ai citit vreodata?

Ioan 16.
26. În ziua aceea veți cere în numele Meu; și nu vă zic că voi ruga pe Tatăl pentru voi,
27. Căci Însuși Tatăl vă iubește pe voi,..

Ce intelegi din el? Eu inteleg ca, fiind cel mai pacatos dintre oameni, nu ar trebui sa am aroganta sa-l rog eu pe Dumnezeu sa-si iubeasca oile, sau sa-i spun lui Dumnezeu cum sa procedeze cu sufletele celor adormiti?
Cum sa pot eu sa-i mantuiesc pe altii, in timp ce alerg cu pasi mari spre fundul iadului? Oare nu se cade mai inatai sa ajung pe varful muntelui si de acolo sa-i trag "sus" pe cei din prapastie? Vrei sa ii ajuti pe cei raposati?... Fa-te sfant precum si Tatal [tau] este sfant!
Ce frumos citatul...ma laud in sinea mea ca stiu biblia (nt) dar stiu doar ce se citeste prin biserica...uite ca pasajul asta nu il stiam si e asa frumos.

Nu asta vrea sa spuna...pe noi Biserica ne invata ca daca suntem suparati cu Dzeu, mijloceste Iisus pt noi..daca suntem suparati cu Iisus..mojloceste Maica Domnului..daca suntem suparati si cu Maica Domnului..mai mijlocesc sfintii ,ceva de genul.Sau nu doar daca suntem suparati ci daca nu avem indraznire..sau o legatura directa.

Iisus spune in pasaj..pt apostoli probabil...ca ei se vor ruga direct lui Dumnezeu, cea mai directa legatura cu putinta.

Ba te poti ruga pt altii si pacatos fiind..nu te pui pe tine sau faptele tale mijlocitor ci apelezi la faptele celor pt care te rogi sau la mila lui Dumnezeu pt pacatosi.Plus carugaciunea la biserica pt cei adormiti se face de catre un preot..el poate mijloci in fata lui Dzeu.

Last edited by alecsandra_ldc; 31.01.2013 at 18:01:28.
Reply With Quote