View Single Post
  #5  
Vechi 07.05.2011, 21:31:59
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Prin Taina Casatoriei cei doi devin un singur trup. Aceasta unire introduce barbatul si femeia intr-o noua lume, cea a unui singur trup. Indraznesc sa spun ca e o noua creatie, iar aceasta noua creatie nu trebuie sa se limiteze doar la slujba cununiei, ci trebuie sa dureze si sa se dezvolte pe intregul parcurs al vietii persoanelor vizate.

Iata de ce biserica nu accepta doar casatoria civilia si ii opreste pe cei ce traiesc in afara casatoriei de la impartasire.
Cunoastem pozitia Bisericii in legatura cu actul de la Starea Civila.Stim ca Biserica nu accepta doar casatoria civila.Intreb insa:de ce Biserica nu accepta DOAR CASATORIA RELIGIOASA?
de ce intreb? vrind sa cunun 2 sarmani,lipiti pamintului,care-au DORIT aceasta CUNUNIE RELIGIOASA(in simplitatea lor!!!),m-am lovit de refuzul preotului -si nu-i singurul!!-,care ne-a solicitat ACTE la STAREA CIVILA!Cum,i-am zis,parinte,vine omu la Hristos si tu-l trimiti la PRIMAR?...
Am purces la drum si-am gasit un alt preot ,mai putin riguros,si,i-am increstinat,cum se zice,da...gustul amar ramine.
Reply With Quote