View Single Post
  #7  
Vechi 06.01.2013, 18:00:25
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Dragilor cred ca este util acest topic sa contribuim , sa ne ajutam reciproc in cunoasterea omului.

Am sa incep prezentandu-va un om , musulman.
Un tanar ce a terminat facultatea de bussines aici in Londra, lucreaza ca functionar in cadrul unei banci cunoscute londoneze. El este de fapt arab de origine, familia sa, parintii si surorile se afla in Arabia Saudita.

Cand am mers prima data in casa lui, am mers cu teama, strangeam crucea la gat si ma gandeam ca musulmanii urasc crestinii. Stiam ca e arab si ma gandeam la ce e mai rau. Am zis fie ce o fi, ma duc cu inima deschisa si Domnul cu mine.
Peste tot domnesc fotografii cu un lider musulman al carui nume imi scapa. Am sa revin cu numele cat de curand sa va faceti o idee despre ce este vorba.
Carti ale acestui lider sunt in biblioteca sa, este un tanar linistit, cu ochelari, subtirel si studios. Firea musulmanilor este mai dura, adica sunt drastici si pretentiosi, nu le place sa nu fie ascultati. Nu repeta de doua ori un lucru in rest se poarta exemplar. De fiecare data imi deschide usa cu un zambet larg pe fata si cu intrebarea invariabila: Ce mai faci Mihaela , esti bine? Este curat si ordonat.
intr-una din zile fiind singura in casa lui dereticand, am luat una din cartile acelui lider si am citit cateva fragmente. Nu mica mi-a fost uimirea sa vad ca e vorba de fapt de o ramura a musulmanilor intemeiata de acest lider care cu siguranta a citit din intelepciunea ortodoxa si apoi a aplicat-o pe religia lor. Citate din sfintii nostri erau prezentate ca fiind cuvintele lui pe care Dumnezeu i le-a revelat, spune acest lider. Foarte repede a reusit sa isi faca adepti, tocmai pentru ca modul de viata prezentat de acest lider este cel ortodox, dar atribuit lui. M-am simtit furata dintr-o data, imi venea sa plang. Cati oameni citesc cele scrise de sfintii nostri si apoi pleaca te miri unde si aplica cele invatate ca si cum fiind ale lui, atribuindu-si-le, inseland oameni? Ce pot face? sa ii spun acestui arab ca este inselat? ca cele pe care el le invata de la liderul lor au fost spuse in anul 200 dupa Hristos de sfantul nostru ortodox?

Cu durere in suflet am tacut, si am continuat sa ma port exemplar, sa ii arat ca noi crestinii ortodocsi, si in consecinta romanii suntem oameni buni, credinciosi. Sper sa recunoasca in purtarea mea ceva din ce invata el acolo de la liderul lui si sa isi puna intrebari. Daca o vrea Domnul poate ca ma va intreba vreodata ceva. Pana atunci am rabdare si ma bucur totusi ca un arab, musulman se straduie sa invete iubirea de semeni, se straduie sa fie bun si bland. Este extraordinar acest lucru, si ma gandesc ca poate asa a voit Dumnezeu. Prin acel om, sa indrepte cativa musulmani sa nu mai fie radicali si sa nu mai urasca crestinii.

Intr-o alta zi, era o felicitare frumoasa pe masa. Mama lui si tatal lui, ii urau la multi ani, si Allah sa il binecuvinteze si il indemna sa nu uite niciodata ca e musulman si credincios lui Allah.

As dori sa va amintesc ca anul trecut in lume au murit foarte multi crestini persecutati de musulmani. în medie, la fiecare cinci minute, o persoană moare în lume pentru că este creștin.

http://www.doxologia.ro/lumea-cresti...dinta-lor-2012

Va rog daca ati cunoscut sau cunoasteti oameni de alte religii sau rase , fara sa dati nume, sau identitate, spuneti aici sa invatam ce inseamna omul, cu toate ale sale.

Imi pare tare rau de acest tanar, este un om bun, cu plamada buna, este un om corect, care are legea firii in inima scrisa de Dumnezeu. Adica are o constiinta care l-a facut sa caute bunatatea. A gasit-o deocamdata in America la acest lider din cadrul religiei sale. O fi buna, nu o fi, acel lider a inselat cu siguranta, insa daca oamenii musulmani care ii citesc cartile devin mai buni poate ca asa lucreaza Dumnezeu in cazul lor.
Cine stie.
Nu pot spune decat Slava lui Dumnezeu pentru toate cate le face pentru noi oamenii. Poate acesta este inceputul pentru a schimba musulmanii, tinand cont ca Obama da gir tot mai mult in America musulmanilor radicali.


http://www.doxologia.ro/lumea-cresti...ii-persecutati
Te rog, as vrea sa ma lamuresti, cati ani ai...si daca esti femeie, daca am inteles bine?!!?!?!? Scuze, dar nu va cunosc..sper sa nu fie cu suparare!
Reply With Quote