View Single Post
  #1  
Vechi 19.01.2007, 15:41:18
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit Am noutati: cred ca stiu cine e NOI

Buna din nou,

In incercarile mele de a intelege natura lui Dumnezeu nu ma limitez doar la acest forum. Am facut o scurta incursiune in istoria dezbaterilor legate de evolutionism versus creationism.

Va comunic si voua ce am aflat si ce am gandit, cu doua scopuri: sa aveti o intelegere superioara a posibilei naturi a lui Dumenzeu, si sa-mi verific rationamentele. Nu uitati ca Dumnezeu nu e doar iubire si sentimente, e si stiinta si ratiune. Dar nu va temeti, iubirea e suficienta ca sa va mantuiti.


Un lucru e clar: cele mai moderne observatii din biologia moleculara obliga oamenii de stiinta sa accepte ca la originea vietii sta un "design inteligent". Cu alte cuvinte ei accepta ideea ca o forta inteligenta a intervenit pentru a face posibila aparitia ADN - ului, samanta vietii.

Pe mine nu ma surprinde acest rezultat, pentru ca fizica tinde catre aceeasi concluzie, eu sunt la curent mai mult cu teoriile fizice decat cu cele ale biologiei moleculare.

Dar din perspectiva aparitiei vietii (si a lui Adam implicit), lucrurile par sa se complice la prima vedere in felul urmator (si de aici urmeaza interpretarea mea proprie):

Dumnezeu as cum il credem noi, cauza primordiala a tuturor lucrurilor, nu a fost de fata la crearea vietii. El nu a intervenit personal absolut de loc in acest proces. In schimb a lasat unele din creaturile sale superioare sa duca la indeplinire acest proces. In cel mai rau caz le-a furnizat informatiile necesare pentru construirea lantului de ADN. Acesti creatori sunt la randul lor creatii a lui Dumnezeu. Ei sunt "Noi" despre care se vorbeste in Geneza. Mai tineti minte ca dupa ce Adam a muscat din mar , Dumnezeu a pus niste heruvimi sa invarta o sabie de foc langa pomul vietii ?

Isus nu face parte din creatie, nici El nu ar fi putut interveni direct ci , ca si Dumnezeu, doar indirect, prin transfer de informatii (sau "howtos").


Reply With Quote