View Single Post
  #2  
Vechi 12.05.2014, 17:55:16
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Adevărat a înviat!

Preocuparea pe care o manifești prin această întrebare o găsesc foarte potrivită cu timpul pe care-l trăim, în care ar trebui ca bucuria Învierii să o simțim mai mult decât în restul anului, căci până la Înălțare, Domnul a petrecut cu ucenicii, adeverindu-le învierea Sa.

A înviat din motivul pentru care S-a și întrupat, adică pentru noi, ca să ne scoată din moartea în care ne-a dus neascultarea protopărinților. A unit firea dumnezeiască cu firea omenească în persoana Sa, pentru ca și pe cea omenească să o scoată din moarte, să o îndumnezeiască, să o învieze. În firea Sa omenească suntem recapitulați cu toții. Împărtășindu-ne din trupul și din sângele Său îndumnezeite ne unim și noi cu El. Și dacă El a înviat, și noi vom învia.

Sigur că nu este de ajuns să ne împărtășim doar cu gura, doar mâncând trupul și sângele Lui, pentru că ființa noastră omenească nu se reduce la trup. Trebuie ca unirea noastră cu El să fie integrală, incluzând și mintea, și inima. Și asta se face prin pocăință (sau metanoia), care înseamnă părăsirea păcatelor și înnoirea minții și a simțirii. Trebuie, adică, să ne regăsim adevărata fire, așa cum ne-a zidit Dumnezeu.
Și asta n-o putem face singuri, ci numai în conlucrare cu harul.
Deci este nevoie de lucrare din partea noastră.

Iar deznădejdea pe care o simți atunci când vezi atâta necredință ți-o împărtășesc. Mai ales atunci când și credința mea este slabă și am nevoie să mă sprijin și pe a celorlalți. Căci Dumnezeu nu ne-a făcut să fim singuri, iar Biserica înseamnă comuniune - cu Hristos, dar și între noi. Ce putem face? Doar să ne pocăim noi și să ne rugăm, sperând să putem da noi ceea ce am vrea să primim de la ei.
Reply With Quote