View Single Post
  #10  
Vechi 13.10.2019, 08:28:55
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Demetrius

Da, ma complac pana si preotul mi-a spus asta. E adevarat dar sa spui ca sunt un trol, asta mi se pare o exagerare. Si de ce trebuie sa-mi deschid sufletul intr-un forum? Daca ai fi intrat pe profilul meu ai fi vazut ca am contul de cativa ani. Dar sincer am incetat sa mai postez din varii motive. Post, rugaciune, spovedanie de astea ma tin mai putin de ce sa nu recunosc? Imi doream aceasta bibliografie pt ca atunci cand citesc o viata de sfant mi se mai aprinde ceva bun in suflet si mai fac o rugaciune, o spovedanie etc. Acum citesc personal viata sfantului Vasile cel Mare si nu ma atrage cartea deloc, cred ca felul in care e scrisa nu e pentru mine. Personal ma lupta aceasta neputinta de 10 ani. M-am spovedit, rugat, tinut post, am fost si la alcolicii anonimi pt ajutor si ghici ce tot nu am reusit sa ma impartasesc odata. Am fost de cateva ori aproape dar nu am mai reusit. Sincer de aia am si parasit forumul asta : ironii, polemici prea multe. Si multi vorbesc pe langa subiect in loc sa ajute. Daca vreti sa puneti o rugaciune si pentru mine apreciez mult
Desfranarea se refera la orice aspect al vietii care scapa de sub controlul moral al constiintei, dar am sa iau ca referinta acum, aspectul de afemeiat, iar daca am gresit sau te-am suparat cu ceva(ironii, polemici), te rog sa ma ierti, dar n-am incercat decat sa te fac sa fii mai sever cu tine insuti, gandindu-ma ca, fiind constient de situatia ta, sa te indepartezi de "prietenul tau"(trupul) care se foloseste de tine ca sa piarda sufletul tau slabit. Toate pacatele le face sufletul deoarece, nefiind puternic, il covarsesc insistentele trupului pe care le accepta; de aceea trebuie sa faci eforturi mai serioase ca sa intaresti sufletul tau(prin "rastignirea" si refuzarea trupului tau), iar pentru asta numai tu esti responsabil.

Eu din experienta mea personala ti-am indicat o cale(foarte anevoiasa, dar si eficienta) de lucru cu tine insuti, cale care nu-ti demonstreaza ipocrizia in care traiesti pentru ca inca nu L-ai luat ca model de viata pe Iisus Hristos (macar in aspectele morale). Daca te-ai spovedit la preot si el nu ti-a dat dezlegarea ne arata ca tu inca nu regreti, ci doar constati rational ca indeplinesti conditiile desfranarii. Care e folosul tau de pe urma ei? Ego-ul tau s-a expandat, dar sufletul tau va raspunde cu varf si indesat.

Ocoleste zilnic in viata ta televizorul(cu exceptia strilor), filmele, relatiile cu cei cu care pierzi vremea si fii atent la "tot ce vine catre tine", asa cum pomenea si bucuriepedrum; ea spunea sa le primesti cu rugaciune, eu spun sa le intampini cu rugaciune.
Mai adaug sa citesti Filocalia fara s-o conteshti, fiindca ai numai de castigat adoptand ce scrie acolo. Spun asta fiindca viata cu care ne-am obisnuit de mici copii este mult ratacitoare; nu sugerez sa devii calugar(inca), dar macar sa te cercetezi mereu. Incearca asta 40 de zile(un termen transcendental) si apoi scrie-ne.




P.S. Am vazut ca esti din 2012(ca si mine) user pe forum si am folosit termenul de trol fiindca am observat degajarea ta fata de subiectul care doar teoretic te incrimina, insa nu si afectiv.
P.P.S. Filocalia", care înseamnă în limba greacă "iubirea de frumusete divină" a fos tradusa in limba romana de par Dumitru Staniloae, iar pentru asta, autorul exceptionalei traduceri(12 volume!) a fost primit in Academia Romana in 1991.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 25.09.2020 at 07:12:03.
Reply With Quote