View Single Post
  #3  
Vechi 16.03.2018, 12:34:30
Addy11 Addy11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2017
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sefuilie Vezi mesajul
Buna ziua,
Sunt un tanar de 31 ani, din provincie avand un job stabil in Bucuresti, serios si harnic.
Imi doresc sa-mi intemeiez o familie alaturi de o persoana potrivita pe care sper sa o intalnesc la un momentdat si sa-mi cumpar un apartament aici in Bucuresti, prin credit bancar-stiu destul de bine ce presupune acest lucru deoarece lucrez in domeniu si intalnesc persoane care uneori cu greu fac fata creditelor.
Tinand cont ca decizia este pe termen lung, creditul fiind pe 30 ani…ce ma sfatuiti sa-mi iau apartament, sau sa ne luam impreuna si sa mergem pe acelasi drum, dupa ce voi intalni o fata cu aceleasi principii?
Totusi este destul de greu sa duc singur aceasta cruce si ma gandeam ca in doi este altceva….
Multumesc frumos
La o prima vedere ti-as zice sa iti gasesti mai intai jumatatea, sa te insori si mai apoi sa luati deciziile impreuna dupa cum e mai bine pentru amandoi. La urma urmei va fi persoana langa care iti vei petrece restul vietii (teoretic cel putin).

Bineinteles, nu o lua ca pe o regula general valabila. Nu stiu care este puterea ta materiala in general, insa cu un salariu de 3.000 ron platind o rata de 1.200 ron lunar, la preturile din Bucuresti iti vei lua o garaoniera la marginea orasului. Dupa care incepe distractia... intretinere, masina ... si nu mai ai bani de nimic. Daca nu ai o afacere in care sa te implici mai mult ca sa castigi mai mult, cu un simplu salariu fix ... te vei plafona in saracie. Iar o eventuala familie va deveni un vis aproape nerealizabil.

Dupa ce te vei insura si vei avea macar un copil, o sa vezi ca nevoile se schimba.
Poate viitoarea sotie va fi mai potenta financiar, poate te vei muta la ea. Daca si ea are un credit ce faci? O sa o lasi balta pt ca aveti 2 credite? Vei ajunge sa iti selectezi sotia prin prisma banilor...

Oricum, daca acum, singur fiind, nu poti sustine lejer creditul si nu ai nici alte active in spate care sa iti ofere o siguranta, nu te baga la credite. Lucrezi la banca... si cu siguranta stii ca, creditele sunt pentru cei care si le permit.

Asteapta sa vezi cu cine te insori. Lucrurile pot fi mai simple decat crezi... :)
Reply With Quote