View Single Post
  #7  
Vechi 15.03.2009, 18:04:32
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Despre spalat eu am auzit de la batrane ca daca spal dau "laturi" la morti. Am intrebat 2-3 pr. si mi-au spus sa spal linistita, chiar unul dintre ei glumind, mi-a spus ca daca nu am de spalat imi da el. Astea sunt babisme. Eu spal de atunci mereu in afara de zilele de sarbatoare. Din pacate ne cramponam de niste lucruri atat de mici si neinsemnate si uitam esentialul, pomenirea celui decedat. Uite, multi tinem ziua duminicii fara a face nimic, pt. ca asa trebuie. Nu spalam, nu facem curat, nu facem mancare.....dar nici la biserica nu mergem, nici o rugaciune nu zicem, nici un batran bolnav si fara ajutor nu vizitam. In schimb stam si bem cafele cu prietenele, mai barfim, fumam putin ca merge asta la cafea, iar seara iesim intr-un club, doar suntem odihnite ca azi a fost sarbatoare si nu am facut nimic.

Da ai dreptate, da ce ma mira nu sunt "babele" ci oamenii in toata firea chiar intelectuali, care cred ca "nimicurile" astea ar avea vre-o insemnatate

Despre ziua de duminica, ai dreptate, nu lucreaza dar nici nu isi ingrijesc sufletul, ba mai mult merg in carciumi sau prin vecini la barfe , foarte trist
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote