View Single Post
  #22  
Vechi 15.09.2009, 03:33:19
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit 'Multi chemati, putin alesi' - Ortodoxia = dreapta credinta

Pentru ciprian (si pt. toti ceilalti 'nelamuriti'), raspuns: da, catolicii si toti ceilalti [mai ales cei care-si inventeaza propriile lor 'religii' si tzicneli dupa cum li se nazare - vezi actorul Tom Cruise cu scientologia, sau jedi, dupa filmele alea seriale 'sci-fi', sau francmasonii & illuminati (care incearca sa se impuna subtil si prin santaje, amenintzari, coruptzie si alte 'jocuri de culise' cat si prin alte bazaconii si dracii, de au ajuns sa domine lumea-ntreaga) s.a., cat si altii ca yoghinii, hindusii, budistii s.a.m.d. care se inchina unor zeitati pagane - adica demonilor - si incearca sa impuna intregii lumi 'religia' lor, prin diverse tertipuri si stratageme care de care mai ingenioase, abil si subtil prezentate - respectiv incercari de inoculare fortata in mintile unora - mind control -, dar in asa fel incat sa para totul cat mai spontan etc] vor arde in iad [si Doamne fereste sa ardem si noi cu ei, majoritatea crestini-ortodocsi mai mult sau numai cu numele, 'de fatzada' sau 'parada' etc - sa speram ca vom muri pocaiti si impacati cu Bunul Dumnezeu, in dreapta si adevarata credinta crestin-ortodoxa - sa Il rugam pe Bunul Dumnezeu sa se indure de noi toti, precum S-a indurat si de talharul cel credincios de pe cruce, 'caci in ce te vei fi aflat [in clipa mortii], in aceea vei fi judecat'!], fiindca nu au pastrat dreapta credinta, adica ORTODOXIA (din greaca: orthos = dreapta & doxa = credinta - insasi traducerea & insemnatatea originala a cuvantului 'ortodoxie' 'spune' totul, 'vorbeste' de la sine, ce vrei mai multe de-atat?!), cu toate cele 7 Sfinte Taine [adica: Botezul, Mirungerea, Impartasia (Euharistia, Cuminecatura), Spovedania (Pocainta), Preotia (Hirotonia), Nunta (Casatoria), Maslul], asa cum a fost lasata de catre Insusi Mantuitorul nostru Iisus Hristos!...

Ortodoxia nu impune constrangeri (mai ales din cele de genul 'mind control' - manipulare mentala pe care le utilizeaza 'ceilalti', pe cat de subtile, pe atat de perverse si periculoase pentru mantuirea sufletului si nu numai; sau unele avantaje de ordin material - ajutoare financiare/banesti etc, pe care le ofera, de ex. unele secte gen 'martorii lui Iehova' s.a.), ci Mantuitorul Hristos respecta liberul arbitru, libera vointa a omului/persoanei. El spune clar: "Cel ce vrea sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si sa-Mi urmeze Mie" (Marcu 8, 24-38). Sau: "Daca vrea cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si sa-Mi urmeze Mie. Ca cine va voi sa-si scape sufletul il va pierde; iar cine isi va pierde sufletul pentru Mine il va afla. Pentru ca ce-i va folosi omului, daca va castiga lumea intreaga, iar sufletul sau il va pierde? Sau ce va da omul in schimb pentru sufletul sau? Caci Fiul Omului va sa vina intru slava Tatalui Sau, cu ingerii Sai; si atunci va rasplati fiecaruia dupa faptele sale" (Matei 16, 24-28)

La Infricosatoarea Judecata, Mantuitorul ii va judeca pe toti dupa religia lor etc, dar spune clar in Evanghelie (Sf. Scriptura) ca tuturor celor care n-au pastrat dreapta credinta (adica cea ortodoxa) si s-au indepartat, simplificandu-o si deformandu-o dupa mintile lor ratacite si dupa propriile lor interpretari, majoritatea smintite (care lor li se par a fi cele corecte, si neluand prea mult in seama si netinand cont de cele 'avizate', adica inspirate de Duhul Lui Dumnezeu, lasate de Sf. Parinti de-a lungul timpului etc), dupa cum le este lor mai convenabil si confortabil etc, sau gasind 'refugiu' calcand pe diverse cai laturalnice [de ex. sunt atatia 'vindecatori' care vindeca boli grave si pretind ca pot scoat chiar si demoni, dar prin orice alte metode 'paranormale' si vrajitoresti, complet ne-ortodoxe, precum autosugestie - respectiv sugestie, bioenergie, reiki, hipnoza, yoga, spiritism, clarviziune - clarvzatori - si cate si mai cate... ori, orice lucru de acest gen 'miraculos' (si nu numai) care nu este facut in Numele Lui Dumnezeu si cu ajutorul Lui Dumnezeu, nu poate fi decat cu 'ajutor' de la opusul Lui Dumnezeu...], Mantuitorul le va spune: “Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic, care a fost pregatit diavolului si ingerilor lui!"...' (Mat. 25:31-46).
...Si, asisderea, privitor la smintelile unora/multora ca acestia de alte religii, confesiuni si secte etc, Mantuitorul avertizeaza: "Vai lumii, din pricina smintelilor! Ca smintelile trebuie sa vina, dar vai omului aceluia prin care vine sminteala. Iar daca mana ta sau piciorul tau te sminteste, taie-l si arunca-l de la tine, ca este bine pentru tine sa intri in viata ciung sau schiop, decat, avand amandoua mainile sau amandoua picioarele, sa fii aruncat in focul cel vesnic. Si daca ochiul tau te sminteste, scoate-l si arunca-l de la tine, ca mai bine este pentru tine sa intri in viata cu un singur ochi, decat, avand amandoi ochii, sa fii aruncat in gheena focului" (Matei 18, 1-11).

Sf. evanghelist Luca ne spune ca pe cind se afla Isus in drum spre Ierusalim, cineva L-a intrebat: “Doamne, oare putini sint cei ce sint pe calea mintuirii?” El le-a raspuns: “Nevoiti-va sa intrati pe usa cea strimta. Caci va spun ca multi vor cauta sa intre si nu vor putea. [Vorba ceea: 'Multi chemati, putini alesi']. Odata ce Stapinul casei Se va scula si va incuia usa si voi veti fi afara si veti incepe sa bateti la usa si sa ziceti: “Doamne, Doamne, deschide-ne!” Drept raspuns, El va va zice: “Nu stiu de unde sinteti”. Atunci veti incepe sa ziceti: “Noi am mincat si am baut in fata Ta, si in ulitele noastre ai invatat pe norod”. Si El va raspunde: “Va spun ca nu stiu de unde sinteti; departati-va de la Mine, voi toti lucratorii faradelegii”. Va fi plinsul si scrisnirea dintilor, cind veti vedea pe Avraam, pe Isaac si pe Iacov si pe toti proorocii in Imparatia lui Dumnezeu, iar pe voi scosi afara. Vor veni de la rasarit si de la apus, de la miazanoapte si de la miazazi, si vor sedea la masa in Imparatia lui Dumnezeu. Si iata ca sint unii din cei de pe urma, care vor fi cei dintii, si sint unii din cei dintii, care vor fi cei de pe urma” (Luca 13:23-30).

De asemenea, Mantuitorul precizeaza (si stabileste), in mai multe locuri din Sf. Sa Evanghelie, conditiile/criteriile obligatorii care trebuie indeplinite pt. ca cineva sa poata intra in Imparatia Cerurilor [sa se poata 'califica' drept 'candidat' la intrarea in Rai], printre care:
- Taina Sf. Botez in Numele Sf. Treimi: “Mergand, invatati toate neamurile, botezandu-le in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh, invatandu-le sa pazeasca toate cate v-am poruncit voua” (Matei, 28, 19-20).
“Cel ce va crede si se va boteza se va mantui, iar cel ce nu va crede se va osandi” (Marcu, 16, 16).
"Adevarat, adevarat zic tie, de nu se va naste cineva din apa si din Duh nu va putea sa intre intru imparatia lui Dumnezeu" (Ioan, 3, 5).
- Taina Sf. Impartasanii (Euharistia, Cuminecatura): "Adevarat, adevarat va zic voua : daca nu veti manca Trupul Fiului Omului si nu veti bea Sangele Lui, nu veti avea viata in voi. Cel ce mananca Trupul Meu si bea Sangele Meu are viata vesnica si Eu il voi invia in ziua cea de apoi. Trupul Meu este adevarata mancare si Sangele Meu, adevarata bautura. Cel ce mananca Trupul Meu si bea Sangele Meu ramane intru Mine si Eu intru el" (Ioan 6, 53-56).
- Nerautatea (precum cea a pruncilor - dar nu si mintea precum cea a pruncilor, precum gresit inteleg unii): "Adevarat zic voua: De nu va veti intoarce si nu veti fi precum pruncii, nu veti intra in imparatia cerurilor" (Matei 18, 3-4).

Ar mai fi destule de explicat (si argumente relevante si convingatoare (sper) de prezentat etc), dar nu intru in alte detalii, fiindca nu sunt persoana cea mai in masura (am incercat sa expun aici doar vreo cateva argumente) - personal, cred ca cel mai indicat ar fi, in primul rand, sa te rogi la Bunul Dumnezeu sa iti lumineze mintea incat sa intelegi/pricepi aceste lucruri in mod corect [si, ideal, sa iti daruiasca si statornicie in credinta cea adevarata, sa nu te lasi influentat vreodata de idei gresite/eronate si smintite - smintitoare, inselatoare s.a.m.d., care ar putea parea corecte etc], apoi sa cauti lamuriri in privinta acestui subiect, la un parinte cu experienta, sau/si, daca vrei si ai timp, prin carti si tratate de teologie, vietile Sfintilor, Pateric, Filocalie etc etc.
Reply With Quote