View Single Post
  #2  
Vechi 11.09.2007, 01:26:28
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Datorita unui inimos si sufletist membru al acestui forum, am primit Acatistul Sfantului Grigorie Decapolitul si impreuna cu Acatistul am primit si o bucatica din vesmantul acestui Sfant facator de minuni . Nu am cunoscut spre rusinea mea nimic din viata acestui sfant. Va spun cu mana pe inima, ca simt efectele bine facatoare, de cand citesc zilnic din Acatistul primit. SFANTUL GRIGORIE s-a nascut la IRINOPOLIS,oras in DECAPOLIA Asiei Mici, in anul 780 , primind aleasa educatie crestineasca,aratandu-se inca din pruncie infrumusetat cu credinta,curatie si infranare. Mare facator de minuni in timpul vietii, dar mai ales dupa moarte,a primit darul tamaduirii neputintelor sufletesti si trupesti, mai ales a epilepsiei si duhurilor necurate, chiar si undelemnul ce arde in candelele de la racla sa avand puteri tamaduitoare. Sfintele sale moaste, intregi si binemirositoare, se pastreaza inca din 1497 in biserica manastirii BISTRITA-VALCEA, fiind izvor de tamaduiri celor ce alearga cu credinta catre ele.
De 8 ani am simtit si simt in continuare binefacerile Sfantului Grigorie Decapolitul. Nu sant vrednica sa-i multumesc pentru tot ce a facut pentru mine ,familia mea si prieteni.
Mi-a ramas inima la Sfanta Manastire Bistrita si cand simt ca imi " ard calcaiele ", ma urc pe Normandia si fug acolo, stau sub racla Sfantului, ma rog si plang pana ma linistesc. Urc la pestera liliecilor, beau apa din izvorul de sub stanca, ma plimb pe valea Bistritei, pun parastas pentru toti mortii nostri, ma spovedesc si particip cu drag la toate slujbele tinute in biserica manastirii. Cand plec acasa de la manastire, sunt trista dar simt ca mi-am incarcat bateriile si pot lucra cu mult spor acasa si toti ai casei simt binefacerile Sfantului. Mi se intampla cateodata sa simt mirosul de la racla Sfantului si am senzatia ca Sfantul este langa mine, de fapt cand sant in impas il rog sa vina sa ma ajute sa-mi deschida calea, sa pot rezolva problemele pe care le intampin si chiar simt ca e langa mine si ma ajuta. DOAMNE , cat sunt de fericita ca am ajuns sa sarut racla cu Sfintele Moaste ale Sfantului Grigorie Decapolitul ! Daca n-ati fost niciodata la Manastirea Bistrita, faceti tot posibilul si MERGETI ! Daca ati fost odata sant sigura ca va veti mai intoarce acolo. DOAMNE AJUTA ! cu mult drag, icamilin
Reply With Quote