View Single Post
  #123  
Vechi 15.01.2013, 19:51:07
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit La multi ani tuturor!

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
as vrea sa te intreb ceva.OK, Dumnezeu a stiut de la inceput ce se v-a intampla cu creaturile sale, ca Lucifer v-a cadea, ca Adam si Eva vor manca din pomul oprit, si totusi i-a ceeat, atat pe Lucifer cat si pe om stiind de la inceput ca vor gresi. DE CE? Poti sa-mi raspunzi? Eu NU a gasit raspunsul la acesta intrebare.
Stefan am avut si eu aceasta ispita!! E de la vrajmasul! Problema se pune altfel. Daca acum ti-ar spune Dumnezeu ca maine la ora 14.00 ai sa cazi in desfranare, ce ai face? Probabil ca te-ai gandi cum sa faci ca maine sa eviti acest pacat! Noi ne facem viitorul! Aceasta ispita este foarte, foarte grea pt cei care incearca sa patrunde tainele lui Dumnezeu. Cu ajutorul parintelui duhovnic am reusit sa scap de ea, desi mai am momente cand imi vin aceste ganduri, dar pleaca repede pt ca vede vrajmasul ca nu le bag in seama. Eu personal, mai aveam un pic si cadeam in hula, pt ca mi se parea ca Dumnezeu e crud, nemilos, criminal. Dumnezeu e dragoste si bine, deci ce a creat El, nu are cum sa fie rau. Un lucru foarte important este sa nu stai de vorba cu vrajmasul (in gand). E foarte important sa discuti cu duhovnicul tau. Cand m-am dus odata la spovedit, i-am spus parintelui ca nu inteleg taina mantuirii, si parintele mi-a raspuns foarte simplu: "ti-ai raspuns singur la intrebare. Nu poti s-o intelegi din moment ce e o taina". Bineinteles ca exista un inteles, dar duhovnicesc, care vine numai de sus, de la Duhul Sfant. Cand incercam cu mintea noastra limitata sa patrundem tainele Domnului, ne chinuim mintea. Iti doresc sa scapi de aceasta ispita grea! Numai bine si Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote