View Single Post
  #135  
Vechi 10.11.2014, 12:23:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
De multa vreme am impresia ca daca vreau sa vorbesc cu duhovnicul sau sa ma spovedesc, mi-e teama ca imi va spune sa vin alta data ca nu are timp ( sau chef) si ca incearca sa ma evite, sa ma descurajeze sa mai vin. Ma gandesc ca poate e ai vina mea, poate chiar l-am plictisit cu problemele mele, sau pur si smplu am devenit asemeni acelora care nici eu nu ii suport, pt ca vin saceara sfaturi dar niciodata nu le respecta. Mi s-a mai spus ai aici pe forum ca duhovnicul are dreptul sa ne trimita la plimbare daca venim si marturisim mereu aceleasi pacate, pe motiv xa nu am facut nici un progres spiritual, si asta datorita faptului ca nu am facut ascultare. ( asta poate zice dansul, din pct dlui de vedere; noi daca suntem asa cum sunt majoritatea oamenilor, adica impertinenti, putem spune ca dansul nu a stiut, nu a fost in stare sa ne determine sa facem ceea ce trebuie). Mi-au spus cativa intre dvs ca pana nu ma casatoresc, de ex, nu ar trebui sa ma mai primeasca nici un duhovnic la spovedanie. Acum eu ce ar trebui sa fac, sa mai incerc totusi, daca nu vrea dansul sau nu ne sincronizam in timp ( cand ajung eu nu mai are dansul timp), sa incerc la altul care are poate un program mai extins ( de ex la o parohie aici in cartier unde lucrez, a chemat-o pe colega mea intr-o dimineata la 7( dupa ora 7, era acolo); insa nu stiu daca m-ar primi si pe mine, nefiind de acolo). Poate fi doar o ispita de la diavol ca sa ma descurajeze sa ma mai spovedesc, sau asa vrea Dumnezeu sa ma munceasca, sa ma umileasca chiar, pt pacatele mele, pana gasesc pe cineva prin care sa-mi ofere iertarea? Sau nu ma poate ierta pt ca ma intorc mereu la ele, deci...nu mai are rost???
Deosebim urmatoarele doua lucruri, care nu au (aproape) nicio legatura: una e sa nu va primeasca pentru o discutie, eventual un sfat duhovnicesc, alta e sa nu va primeasca pentru spovada.

Nu mai stiu exact care e procedura la preotii ortodocsi. La cei catolici exista un program afisat, cand preotul e la cancelarie si ii primeste pe credinciosi la discutii. Ei vin cu tot felul de probleme. Unul vine sa intrebe cand ar trebui sa-si boteze copilul. Altul vine sa spuna ca ar trebui schimbat becul de deasupra icoanei din dreapta, care s-a ars. altul vine ca sa-si plateasca zeciuiala anuala. Altul, care se crede exeget, vine sa intrebe daca Ramses al III-lea era faraonul din vremea Exodului. Si asa mai departe.

In afara programului la cancelarie, exista un program de spovezi. De obicei (dar nu intotdeauna) acesta este inainte de inceputul Sfintei Liturghii.

Cand preotul nu poate primi pe cineva la discutii ? Cand are o urgenta (nu poate lasa un muribund fara asistenta). Cand e bolnav. Sau cand persoana e foarte solicitanta (obisnuieste sa vina frecvent pentru nimicuri). Dar, ca regula generala, preotul trebuie sa primeasca intotdeauna la discutii pe cineva care vine la cancelarie in timpul programului de discutii cu preotul.

Dimpotriva, preotul nu numai poate refuza, ci trebuie neaparat sa refuze spovada/absolvirea cuiva care nu s-a pocait. Fiindca pocainta este preconditie a unei spovezi bune. Fara pocainta, care inseamna hotarare ferma de a termina, o data pentru totdeauna, cu pacatul (macar cu acea specie de pacat pentru care penitentul vine la spovada), o spovada, chiar daca ar intruni conditiile de validitate, nu este buna. Adica nu isi indeplineste scopul, care e restaurarea Harului Sfintitor.

De aceea, fara o hotarare din partea dv de a va schimba viata, ma tem ca nu veti gasi niciun preot care sa va dea absolvirea. Sau, daca veti gasi, nu va va folosi la nimic si in niciun caz sa nu indrazniti sa va impartasiti in stare cazuta.

Pe de alta parte, un sfat duhovnicesc, ca si practicarea rugaciunii, lecturilor sfinte, a altor fapte de credinta, consumul anafurei si agheasmei, toate acestea va pot folosi pentru harurile lucratoare care vin cu ele si la care aveti acces chiar si in stare cazuta. Harurile lucratoare va vor ajuta sa intelegeti mai bine ce este acela pacatul in viata dv, sa capatati repulsie fata de el, sa va dea si sa va intareasca hotararea de a sfarsi cu "omul vechi" din dv. Pentru aceasta, iar nu pentru spovada (deocamdata) o directiune spirituala v-ar fi foarte binevenita. La urma urmei, nu cei sanatosi, ci cei bolnavi si care nu se pot ridica singuri au nevoie cel mai mult de doctor.

In Cristos, Domnul nostru,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote