View Single Post
  #30  
Vechi 09.04.2024, 15:53:36
MineaPeter MineaPeter is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.11.2017
Locație: Pitesti, RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mai degrabă aruncă totul în aer pt acel 5% care-i asigură 5 ani la căldurică, încep să cred că și boschetăreala asta publică la care nici Vadim nu s-a coborât (când vine vorba de propria-i familie)
Bine punctat cu Vadim Tudor!
Cu toată culoarea lui de limbaj, Vadim Tudor și-a respectat mult-mult familia de origine și pe cea întemeiată de el, desigur. Iar mamei sale i-a păstrat o pioasă amintire, chiar în ultima lui zi de viață s-a sprijinit în ușa casei și a zis ceva de forma: „Astăzi e ultima mea zi. Mamă, azi vin la tine!”

Chiar am văzut de curând pe YouTube un clip cu soția văduvă și una din fetele lui Vadim Tudor, doamna a vorbit despre Vadim Tudor cel din familie (pe care publicul nu îl cunoștea cu adevărat) și despre ultima sa zi de viață din 2015. Este clar că Tribunul și-a respectat familia, ceea ce este o diferență de clasă față de ce vedem că se petrece la Pianina Politicii Românești!
Unde mai pui că și numele ei de familie ar putea ajunge... Macovei (dacă domnul Silvestru finalizează divorțul și îi ia înapoi numele cu Ș).

Eu personal am aflat din 2020 de existența doamnei Dian(in)a, prin vară cred, era deja perioada virusului cu coroniță și ea tuna și fulgera împotriva restricțiilor, iar oamenii o apreciau pentru „atitudine”. Ar fi putut fi o veritabilă Doamnă de Fier a politicii românești, și britanicii au avut-o așa pe Margaret Thatcher, dar ceea ce vedem până acum se aseamănă zgomotului mult care este făcut de butoiul gol!

Săptămâna trecută tanti Diana a avut totuși dreptate cu momentul acela de reculegere în memoria semenilor noștri uciși la bombardamentul din marțea de 4 aprilie 1944, când americanii erau dușmani oficiali cu noi. Iar faptul că de pe scaune (și chiar și din lojile de sus, aparent) nu prea au reacționat oamenii ne spune iarăși niște lucruri. Dar nu tocmai despre persoana ei, ci mai mult despre ceilalți aleși ai noștri!

Ea, însă, ar fi făcut bine să ne ofere o pildă bună a vieții de familie cu bărbatul și copiii. Și să nu gireze prin prezența ei un eveniment cu orientare New Age. Ca să dăm doar aceste două exemple de purtare ieșitoare din rânduiala bunei Ortodoxii. Insultele televizate și gura mare pusă pe cleveteală și țipat nu sunt soluția cea bună. Pe noi înțelepciunea poporului ne învață că „Câinele care latră nu mușcă”, pardon de cacofonie, și mai au și spaniolii un proverb: „Depinde de câinele care mușcă, doare sau nu”!

În vizită pe pământul Vaticanului celui eretic, ea s-a conformat frumos atunci când polițistul (sau carabinierul, ce-o fi fost) i-a cerut să nu mai filmeze, în schimb a înălțat gura atunci când polițiștii noștri, pe pământ străbun, au penalizat-o luna trecută cu mașina. Un bun conducător de noroade, sau un om care se vrea a fi astfel, trebuie să aibă și dreapta măsură în purtarea față de autoritățile pământești, or abordarea de tipul „Pentru alții mumă, pentr-ai noștri ciumă” este dublu standard!

Iar legat de cumpăna comportamentului demn și vertical, când cineva susține niște principii trebuie să fie bine echilibrat și în gesturi, nu doar în vorbire. Atunci când a fost oribilul incendiu de la Matei Balș, când cinci oameni au plecat mai devreme de pe acest Pământ, tanti Diana mergea dimineața nervoasă către intrarea în spital, amenințând să intre cu forța acolo unde „românii nu aveau voie”, dar nu mai găsesc filmarea cu secvența aceasta exactă , ideea este că ea s-a împiedicat pe tocuri!
Cine este hotărât pentru ceva, trebuie să și pășească bine! Iar Domnul ne-a dat minte și puterea de a judeca și de a discerne lucrurile vieții, ceea ce și facem atunci când este vorba de cineva care pretinde să conducă destinele celorlalți, așa cum este dânsa.

Astfel, nu putem spune exact că Diana Șoșoacă este varianta feminină a lui Corneliu Vadim Tudor. Cultura, memoria și familismul Tribunului rămân marcante. Probabil amândoi vor rămâne în istoria recentă drept aspiranți eșuați la fruntea țării. Nu a fost să fie ca Tanti Vio să fie prima femeie președinte, mă îndoiesc că vom avea o „Zeiță a Vânătorii” acolo (fie-mi iertată exprimarea păgânească). Dacă ne va fi dat să avem o președintă, bine ar fi ca aceasta să fie o ortodoxă credincioasă și un bun model de mamă și femeie destoinică, fără gura slobodă aiurea!
__________________
La sfârșitul lumii, toți vom învia!

Last edited by MineaPeter; 09.04.2024 at 15:56:08.
Reply With Quote