View Single Post
  #20  
Vechi 18.11.2005, 15:11:53
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carla

Abia cand i-am cunoscut si i-am vazut cum se roaga pentru fiecare lucru oricat de marunt ar fi fost, mi-am spus ca vreau si eu sa ajung sa ma pot ruga asa,din tot sufletul.Atunci am avut o mare surpriza.Am vrut sa citesc ceva din Biblie la intamplare si aceasat s-a deschis( nu a fost un lucru premeditat) la Ieremia 29 versetele 13-14- "Ma veti cauta si Ma veti gasi, daca Ma veti cauta cu toata inima.Ma voi lasa sa fiu gasit de voi, zice Domnul".
A fost inceputul... astazi sunt bucuraosa ca i-am cunoscut, dar.. si ca am ramas ORTODOXA,pentru ca trebuie sa recunosc ca au incercat sa ma convertesaca.Castigul meu cel mare se numeste RUGACIUNE.Sunt fericita ca pot sa ma ROG asa cum nu puteam sau nu stiam inainte!Stiu ca e putin dar, ma rog lui Dumnezeu sa ma invredniceasca la mai mult.
Pai si in Bisericile noastre se mai practica deschisul Scripturii, psaltirea si cheia!
Sa ne fereasca Dumnezeu de asemenea capcane si rataciri diavolesti, si pentru ca suntem pe Internet, cauta si vezi ce spune Parintele Cleopa despre aceste rataciri, capcane si mai ales ce sfarsit au! Cat despre permanenta rugaciune pentru orice lucru cat de mic! Am sa-ti spun ceva din propriia mea experienta, adevarata rugaciune este extrem de rara, si clipele pana cand aripa Duhului adie sunt intocmai precum asteptarea paraliticului la Scaldatoarea Vitezdei. Rugaciunea doar fara fapta iarasi este nelucratoare la modul real! Cat despre rugaciunile lor, n-au! Ca si ceea ce au este ratacire si intuneric mult si greu! De aceea ma indoiesc atata de mult, si in general de "facerile de bine", ca si de superficialitatea in gandire a unora, daca nu chiar a celor mai multi care cred ca tot ceea ce zboara se mananca! Ca fara o invatatura asimilata, adica o intelegere corecta a doctrinei, fara trairea ei, nu este posibila o actiune corecta, adica facerea de bine! Nu te amagi singura, pentru ca atunci cat este de usor sa te amageasca oricine, fie penticostali sau ............anti-hristi!
Si am mai spus asta undeva Scriptura trebuie sa se completeze si explice prin Traditie, Sfanta Traditie! Daca spui ca esti ortodocsa ar trebui sa intelegi asta!
RUGACIUNEA O AU ORTODOCSII, DE LA EI AI CASTIGAT ACEASTA! CERCETEAZA SI VEZI!
Reply With Quote