View Single Post
  #20  
Vechi 23.04.2013, 14:38:41
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Citisem un articol cu privire la rezultatele obtinute. Si concluzia a fost ca nu tin de confortul elevilor si nici de salariile profesorilor. Dar cu siguranta tin de profesori. Cand vom avea asa ceva vom avea si un sistem de invatamant performant.
Dar si profesorii, si preotii, si medici... nu pica din cer. Tot dintre noi sunt. Si conducatorii la fel.
Schimbarea societatii incepe cu fiecare dintre noi.

Si referitor la profesori: Exista profesori in varsta buni. Exista si acolo uscaturi. Destule. Dar sa privim spre viitor. Din nefericire putem sa generalizam. Profesori tineri cu "har" si pasiune nu prea sunt.
Cei care intra acum in sistemul de invatamant (ne referim la cel preuniversitar) sunt cei incapabili sa performeze in alt domenii. "Si asa nu stiu sa fac mai nimic. Ma duc acolo ca sa dictez dintr-o carte pot si eu". Grav. Foarte grav.
Eu cred ca rezultatele in invatamant tin in mare masura de salariile profesorilor. Toti profesorii extrem de buni si pregatiti se vor orienta spre alt domeniu sau alt loc de munca, daca nu se vor descurca cu salariul din invatamant. Ce credeti ca il mai motiveaza pe un tanar competent si pregatit sa intre in invatamant cand salariul este extrem de mic, eu il gasesc umilitor. Si totusi mai exista profesori bine pregatiti (am cunoscut personal) competenti, care isi fac treaba cu profesionalism. Pentru acestia, jos cu palaria! Tot respectul si aprecierea.
Reply With Quote