Subiect: Ajutor
View Single Post
Vechi 16.04.2008, 15:49:25
razvan_m
Guest

Implicit

Dar da parintii au murit, cu pacate grele fiind? Nu trebuie cineva aici pe pamant sa le ispaseasca, ca sa usureze situatia lor din iad si sa-i urce din ce in ce mai mult spre "suprafata" iezerului de foc pana vor iesi cu totul din gheena? Aceasta, impreuna cu rugaciunile si pomenile facute de urmasi in numele parintilor lor raposati le usureaza raposatilor chinul lor din iad, iar pe de alta parte ii scuteste pe urmasi si de mai multe si ingrozitoare chinuri aici, pe pamant.
Situatia, dupa stiinta mea, a pacatosului si nemilostivului, este cam as: facand tot ce se cuvine pentru morti, urmasii inceteaza a le mai duce pacatele pana la al patrulea neam, ei nevinovati fiind. Insa daca nu fac toate acestea (parastasele, pomenile si pomelnice pentru morti), vor trage "din greu" de pe urma pacatelor strabunilor lor.
Si nu exagerez in niciun fel.
Euftalia, de unde stii ca, ceea ce am citat din V.T. a fost numai pentru "spaimantarea" evreilor spre a nu mai pacatui???

Doamne, Iisuse Hristoase, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
---------------------------------------------------------------------------------------
Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale, curateste toata faradelegea mea. (Psalm 50, 1)
Reply With Quote