View Single Post
  #9  
Vechi 08.10.2015, 17:05:17
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

CONFESIUNILE UNUI FOST ATEU (7)

Păcatul strămoșesc

-I-

Admitem apariția unui spic dintr-un bob de grâu, a unui stejar dintr-o ghindă și în general existența concretă a firii deoarece simțurile nu ne permit să ne îndoim de ele.

Or tradiția, ochiul secolelor trecute, ne spune că primii oameni au fost un bărbat și o femeie făcuți de Dumnezeu împreună cu toate câte sunt.

Știința respinge creaționismul. Fiindcă nu reușește să-l cuprindă într-o formulă matematică, ea îl neagă. E incontestabil, în ce-o privește, că nu poate dovedi contrarul sau găsi o altă soluție cât de cât satisfăcătoare.

-II-

Inițial păcatul strămoșesc m-a nedumerit. Eram surprins că Dumnezeu nu i-a împiedicat pe Adam și pe Eva să greșească și că-i pedepsește pe copii pentru ce au comis părinții. Mi se părea că-I lipsește fie preștiința, fie bunătatea. Vedeam așadar niște contradicții în felul cum e concepută Divinitatea. Iată de ce nu am dat dovadă de religiozitate de la bun început.

Cu timpul mi-am schimbat felul de a gândi. Neputând pune la îndoială nici existența lui Dumnezeu, nici existența relelor din lume, am căutat în cercetarea omului un răspuns la nedumeririle mele referitoare la dogmă. Așa am ajuns la o cunoaștere care a modificat aspectul problemei și m-a făcut s-o privesc altfel.

-III-

Dumnezeu i-a dat omului libertate. Esența omului e voința sa neîngrădită. Libertatea admisă permite răsplata sau pedeapsa. Omul răspunde deci pentru purtarea sa și sancționarea vinovatului e consecința dreptății divine care nu exclude mila.

Să recunoaștem că doar Sfânta Scriptură ne arată exact cauza nenorocirilor noastre. Ce ne face să suferim e într-adevăr aici și nu contrazice Biblia. Depindem unii de alții. Faptele părinților se răsfrâng asupra copiilor. Istoria nu e decât o enumerare a ceea ce li s-a întâmplat Popoarelor ca urmare a comportamentului lor și al predecesorilor lor.

Predescu Virgil

Celelalte articole din seria „Confesiunile unui fost ateu” le găsiți la adresa: http://tineriptromania.blogspot.com/
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
Reply With Quote