View Single Post
  #5  
Vechi 18.11.2009, 00:52:48
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Eu cred ca atat evreii (care erau vazuti ca detinuti politici) cat si detinutii politici ai Romaniei din perioada postbelica si comunista au suferit pe nedrept. Aici este similitudinea. Cred ca nu ai inteles cuvintele mele pentru ca te asteptai sa improsc cu noroi in memoria evreilor iar eu nu am facut asta si ai devenit confuz..

Fiecare s-a manifestat in aceste situatii extreme dupa cum sufletul sau i-a dictat,cred eu,dupa relatia cu Dumnezeu. Unii au cedat, asemenea evreului din articol, care a facut compromisul de a isi pangarii trupul si sufletul pentru o bucata de paine in plus, iar altii, asemenea acelora ale caror moaste sunt azi desoperite la Aiud, de exemplu, care nu au facut nici un compromis cand vine vorba de sufletul si trupul lor, de credinta lor.

Am spus ca nu ii judec pe nici unii, pentru ca numai singur Dumnezeu stie cat de slaba sunt si cat as fi rezistat eu in conditiile extraordinare prin care ambele categorii mentionate mai sus au trecut.

Citind marturiile despre martirii inchisorilor comuniste, m-au rascolit acelea in care acesti oameni colosali povesteau cu simplitatea unui prunc cum Maica Domnului le-a aparut in vis si i-a intarit, acestia rezistand cruntelor conditii doar datorita rugaciunii. Cu adevarat Hristos era printre ei si ii intarea, iar faptul ca avem atat de multi detinuti politici care au rezistat fara sa isi intineze constiinta demonstreaza ca au dus lupta cea buna si ca au avut drept conducator pe Adevaratul Dumnezeu.

Nu as vrea sa generalizez, dar nu cred ca in urma decimarii evreilor, putem considera ca vreunul din ei este sfant. Evreii au in sange negotul, inclusiv cu principiile si credinta lor, sa spun altfel, se serpuiesc in functie de situatie. .

Acest articol imi demonstreaza inca o data ca credinta mea este cea dreapta, pentru ca daca nu ar fi fost asa, cu siguranta ca romanii nostri inchisi nu ar fi reusit sa treaca prin supliciul reeducarii cu sufletul si trupul curate, sa iasa din aceasta lupta cu fortele raului (materializate de stim noi cine) mai buni ca crestini, mai blanzi, mai iubitori, sa iasa sfinti si nu lasi

Sper ca acum vei reusi sa intelegi cuvintele mele

Dumnezeu sa ne mantuiasca!
Reply With Quote