View Single Post
  #2  
Vechi 23.07.2020, 01:40:43
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Referitor la acest jurământ, poate ar trebui să nu se mai facă la cei care termină doar un master la teologie, dar în rest au alt profil de licență.

E adevărat că rolul lui este să responsabilizeze, să-i facă să conștientizeze pe cei care absolvesc importanța de a fii de veghe și după terminarea facultății și ce rol au ei în societate, dar cu toate astea îi poate încărca pe niște nefericiți fără să-și dea seama.

Adică după un jurământ dintr-acesta, de care poate ai și uitat o dată cu trecerea timpului, dacă drumurile nu ți se mai intersectează cu o slujbă în domeniul eclezial, te poți trezi că de la încălcarea lui ți se trag anumite blocaje în viață.

O soluție ar fi și spovedania generală (în molifta de mărturisire spune despre jurământ), iar la spovedanie și în orice îndreptar de spovedanie să fie trecut, „am încălcat jurământul de la absolvire profil teologic”, ca oamenii să-și aducă aminte dacă l-au respectat sau nu când citesc îndreptarul inclusiv partea cu respectarea rânduielilor (care presupune și viața morală), poate și neatenția de după facultatea teologică să fie o piatră de moară în viața cuiva, pe care nici nu o identifică fiind posibilă sursă de neîmpliniri.

Am citit multe detalii prin îndreptare, dar despre nerespectarea jurământului asumat la absolvirea teologiei, nu am văzut expres și totuși are solemnitate și uneori e rostit în Biserică, în fața icoanelor, a preotului, a Atotputerniciei lui Dumnezeu.

Cât privește pictorii bisericești, asistenții sociali, profesorii de religie, mi se pare cam grea povară pe ei să-și ia un angajament de forță cu posibile consecințe în viața lor, la clerici e altceva că ei administrează Sfintele Taine.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote