View Single Post
  #4  
Vechi 01.08.2011, 00:28:35
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Tot respectul pentru Papa Ioan Paul al II-lea, a fost o figura emblematica in istoria umanitatii, cum spunea Al. Soljenitin: “alegerea lui Karol Wojtyla ca Papă este singurul lucru bun care s-a întâmplat omenirii în secolul XX” :) Roadele activitatii sale cu siguranta nu vor fi uitate niciodata si desi a aparținut Bisericii Catolice , prin mesajul sau de iubire, iertare și pace el a aparținut tuturor, prin activitatea sa punandu-si amprenta asupra schimbarilor politice din ultimile doua decenii ale sec. XX. Totusi , cred ca era mai reprezentativ un moment comemorativ de arta contemporana, care sa aminteasca de acel moment din mai 1999 ,decat bustul sau ca atare, caci el, ca persoana, nu e reprezentativ pentru noi, n-a fost o personalitate pe plan national. E ca si cum i-am face bust lui Shakespeare. Acum vreo trei luni, in perioada beatificarii, niste consilieri locali clujeni au lansat propunerea sa numeasca o piata centrala din Cluj-Napoca tot cu numelele sau. La fel mi s-a parut o actiune nepotrivita, ce legatura sa aiba Papa Ioan Paul al II-lea cu Clujul? mai degraba Cardinalul Iuliu Hossu merita o astfel de onoare (are o strada cu numele sau) ,care a fost clujean si o figura importanta a istoriei transilvane, militant pentru drepturile romanilor etc. deci a avut legatura directa cu noi.
Reply With Quote