View Single Post
  #1  
Vechi 13.11.2013, 10:59:41
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Frumusețea ortodoxiei

Mi-a venit în minte o idee despre frumusețea ortodoxiei... nu știu dacă am citit sau am mai auzit pe undeva, dar cred că ideea merită un topic nou!

Deși aș avea multe de spus, nu prea am acum timp și cuvinte... dar voi lăsa două idei înainte de a vă invita pe voi, ceilalți, să contribuiți la acest topic:

1) Cele mai frumoase lucruri în viață se pot întâmpla în sânul Bisericii - sau sunt cu adevărat frumoase dacă se petrec aici.

2) "Experiența străveche a vieții în Biserică a dovedit fără greș faptul că pentru rugăciune - adică pentru Dumnezeu - nicio boală a duhului nu este incurabilă. Putem să ne naștem în cele mai nefavorabile împrejurări. Putem crește în medii ignorante, dure și chiar criminale, putem să fim atrași de exemplele de viețuire generale din jurul nostru. Putem suferi orice fel de lipsuri, ocări, pierderi. Putem fi diformi din naștere și putem ști ce înseamnă a fi disprețuiți, răniți, respinși. Tot ceea ce e nenorocire în lumea de astăzi își poate lăsa amprenta asupra noastră. Dar, din clipa în care ne întoarcem la Dumnezeu, din clipa în care ne-am hotărât să urmăm poruncile Lui, începe un proces de tămăduire fundamentală."

Ca să îmbin puțin lucrurile/ topicurile, vă mai invit pe voi să recunoașteti autorul fragmentului de la punctul 2), precum și cartea din care este extras. Oricum, a mai fost scris pe forum.

Last edited by Annyta; 13.11.2013 at 13:33:57.
Reply With Quote