View Single Post
  #5  
Vechi 13.11.2013, 17:32:47
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Pentru că alții, probabil, muncesc acum, sau nu au acces la calculator :-) m-am hotărât să continui eu cu un răspuns... sper să nu se amuze nimeni că "eu centrez, eu dau cu capul"...

Eu mă asemăn mai mult cu fiul cel mic, atât în momentul plecării de acasă, în lumea cea largă, dar și în momentele regăsirii drumului spre casă și a brațelor părintești!
Oare s-ar putea continua parabola? În sensul că fiul întors acasă să devină un fiu mai mare, însă conștient de măreția faptului de a fi tot timpul acasă?
În majoritatea exegezelor la parabola fiului risipitor este subliniată valoarea inestimabilă a căinței profunde care face posibilă smerenia adevărată și deschide orizontul devenirii pentru metanoia - învierea cugetului și întâlnirea lui cu inima, un proces tainic generat de energia increată a Iubirii.
Experiența și conștientizarea risipirii, apoi revelația dragostei nesfârșite a Tatălui, îl va propulsa fulgerător pe fiul cel mic într-un "acasă" la care fiul cel mare n-a avut niciodată acces.

Și da, descoperirea frumuseții ortodoxiei este conținută de bucuria revenirii acasă după ce ne-am risipit sentimente, speranțe, dorințe, vise pe drumurile înfundate ale existenței sine Deo. Această bucurie nu are echivalent și termen de comparație în nimic din ce poate experimenta omul căutând "în țări îndepărtate" desfătări pieritoare, cheltuind averi pentru a fugi de realitatea nonsensului vieții trăite în afara Adevărului.

Ortodoxia și frumusețea ei este nemijlocit legată de prezența lucrătoare a Sfintei Treimi de la care își primește întreaga putere și plenitudine. Din acest motiv reușește cu atâta delicatețe să ridice la putere tot ceea ce trăim la un moment dat. Mai ales atunci când trecem printr-un moment privilegiat al vieții, când descoperim pas cu pas adâncimile iubirii și nu găsim cuvinte de recunoștință și mulțumire către Cel care ne dăruiește toate aceste neprețuite pregustări ale frumuseții Împărăției Sale!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote