Subiect: femeia necurata
View Single Post
  #119  
Vechi 04.08.2009, 19:13:11
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de adi5224 Vezi mesajul
Textul din Sfintul Atanasie cel Mare tocmai la cazul barbatilor cu scurgere noaptea fara desfriu se referea.

Mai doau doua citate despre cazul lor din aceeasi carte:

Fericitul Dionisie, arhiepiscop al Alexandriei
"Iar celor ce li se intimpla scurgeri noaprea fara voie, acestia inca sa urmeze propriei lor constiinte; si sa se cerceteze pe sine ori de au indoiala pentru aceasta, ori nu; caci intocmai ca si la mincari, zice Apostolul: "cel ce se indoieste, de va minca, este osindit" (Rom. 14,23); astfel, si in privinta aceasta, tot cel ce se apropie de Dumnezeu sa fie cu buna cunostinta si sa aprecieze dupa propria convingere." p.354

Sfintul Timotei al Alexandriei:
"Intrebare. Daca mireanul care a visat va intreba pe clerici, se cuvine a-i da voie lui sa se impartaseasca sau nu? Raspuns. De este supus poftei de femei, nu se cuvine; iar daca satana il ispiteste pe dinsul, ca sub motivul acesta sa-l instraineze de la impartasirea cu dumnezeiestile Taine, se cuvine a-l impartasi, fiindca ispititorul nu va inceta in timpul acela, cind se cuvine a-l impartasi, de a navali asupra lui."
De exemplu in situatia asta barbatii dimineata nu pot lua anafura,agheasma. Asta o stiu de la un calugar. Si stiu (am citit) ca nu pot intra in biserica fara sa faca 50 de metanii mari.
Reply With Quote