View Single Post
  #23  
Vechi 06.09.2009, 14:37:00
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
Īn prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Sunteti mult prea atenti la aceasta latura materiala,fizica si mult prea putin la ce transmite acest om.
Este necesar sa ne desprindem de prejudecati si sa privim dincolo de acest prim impact.
Eu am urmarit-o de cateva ori si nu mi s-a parut a fi o sarlatana,spre deosebire de altii.
Si,minunatule archangel,daca ar fi sa ne luam strict dupa ce ai spus mai devreme,judecand dupa bunurile materiale pe care le detin,multi preoti inseamna ca sunt departe de aceasta cale spirituala.
Eu nu sunt de acord: nu multi oameni pot duce viata unui asceti,iar asta nu inseamna ca sunt mai putin de luat in seama decat primii.
Ne place ori ba,in viata aceasta terestra detinem si trup si avem nevoie de instrumentul material pentru a supravietui si a merge mai departe.
Trebuie sa fie vazut ca un instrument,nicidecum ca un scop in sine,aici este adevarat.
In schimb,nu as putea vorbi despre Lelia Bratu ca este ori nu asa pentru ca nu o cunosc personal,tot ce pot spune este ceea ce am simtit in privinta ei,iar sfaturile date de aceasta imi par de bun simt si benefice.
Draga Heaven...intru rar aici,si mai citesc din cind in cind.Asa ca ,cu intirziere iti raspund.Pentru a nu cadea in inselarea produsa de etc,etc..trebuie cunoscute citeva CARACTERISTICI ale acelor persoane,care SE REGASESC in viata sfintilor de care este plina biserica noastra.
Cel mai elocvent aspect este urmatorul:
FERICIREA nu depinde DE BUNURI/O PERSOANA/BANI etc..iar acele persoane care VB/AFLAT/AJUNS la Dumnezeu,acele persoane NU MAI CAUTA asa ceva.Al afla pe Dumnezeu,inseamna ca AI GASIT TOTUL (fericire/bucurie de neimaginat) incit interesul pentru aceasta lume (bunuri,masini,bani) DISPARE cu desavirsire.Acele persoane sint fericite cu ceia ce LUMEA numeste strictul necesar.
Acelea care INCA mai acumuleaza bunuri,bani etc...inseamna ca INCA mai cauta fericirea in EXTERIOR,si ca atare,NU L-AU AFLAT pe Dumnezeu.Si doar se falesc cu cite stiu ei/ele pentru a produce impresie celor creduli (obtinerea a ceva material,fala,renume etc).
Credinta ca fericirea provine din exterior,este gresita asa cum si Isus a dat pilda...imparatia lui Dumnezeu se aseamana cu o comoara pe care cel ce o afla VINDE tot spre a o cumpara (vinde masina,casa,bani situatie sociala etc etc).adica renunta la tot pentru imparatie.
Si..ai dreptate,nu toti preotii sint pe drumul cel bun,dar unde este padure fara uscaturi ?
Parintele Arhimandrit Ilie Cleopa a plecat la manastire de la 16 sau 18 ani,nu mai stiu,a renuntat la TOT,si in viata care a dus-o,nu a urmarit/acumulat NIMIC.

Last edited by archanghel; 06.09.2009 at 14:39:24.
Reply With Quote