View Single Post
  #2  
Vechi 12.09.2009, 18:22:29
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Un popor are conducatorii pe care ii merita

Doamne-ajuta!

Ceea ce ai postat este o "sceneta" binisor jucata. Din nefericire are foarte mare legatura cu cotidianul.

Daca vrem sa schimbam ceva din cele care nu ne plac la acest popor, eu cred ca trebuie sa incepem, fiecare, cu propria persoana.

Pentru schimbarea unui popor are grija Dumnezeu sa ii dea conducatorii pe care ii merita.

Ne e foarte greu sa recunoastem dar, conducatorii pe care ii avem ne reprezinta. Cand o sa invatam sa ne iubim aproapele, sa gandim frumos, sa nu ne mai erijam in judecatori, sa nu mai mintim, sa muncim temeinic, sa facem bine in jurul nostru..., pe scurt, sa ne intoarcem cu fata la Dumnezeu, atunci dintre noi se va impune un conducator drept. Pana atunci, asa cum bine scria un frate pe un alt topic, hai sa invatam sa inchidem usa dupa noi cu multa grija.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote