View Single Post
  #3  
Vechi 27.07.2012, 15:04:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cand eram mica, imi placeau tare mult desenele animate Cartea Cartilor.
Nu erau ortodoxe, dar am invatat multe lucruri de acolo, copil fiind, si m-au facut sa imi placa lucrurile scrise in Biblie. Ei bine, desi majoritatea intamplarilor in care aterizau cei care doi copii si robotelul din casa zburatoare erau destul de fidel descrise, stiu ca aceasta istorioara a inmultirii painilor avea un adaos. Baiatul care avea la el painile si pestii avea, in acele desene, o biografie - era un baiat sarac, crescut doar de bunicul lui, intr-o regiune secetoasa. Singura lor avere ramasesera cateva paini si cativa pesti si baiatul se hotarase sa plece in lume, sa isi gaseasca norocul, sa nu mai stea langa bunicul sau. Era un tanar pe care lipsurile si povara vietii il facusera cam indaratnic, rebel si egoist, in ciuda povetelor bunicului. El ia cativa pesti si cateva paini in traista - aproape toata avutia - si fuge in lume, fara stirea bunicului. Nu ajunge prea departe, pe muntele Fericirilor. I se iau cu forta pestii si painicile, pe care incearca sa le apere cu strasnicie, ca fiind singura sa comoara. Apoi, sub ochii lui, acestea se dovedesc suficiente pentru a satura intreaga multime. Baiatul isi insuseste lectia si se intoarce spasit la bunicul sau.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote