View Single Post
  #277  
Vechi 08.10.2013, 22:51:53
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Un filosof spunea că gradul de civilizație a unei societăți se măsoară în funcție de atitudinea pe care o adoptă față de cei mai vulnerabili dintre membrii ei.
În România, suntem atât de "civilizați" și atât de "creștini ortodocși" (nesecularizați ca "păgânii" din Apus), încât:
1. îmbogățim, zilnic, clinicile specializate în avorturi;
2. susținem "științific" violența "pedagogică" asupra copiilor;
3. lăsăm câinii, cu zecile de mii, să mișune prin capitală (ei au libertate, spre deosebire de copii...);
4. îi disprețuim pe intelectuali, imaginându-ne că suntem specialiști în domenii pe care nu le-am studiat (a se vedea comentariile din mediul virtual și real cu privire la teologie, medicină, filosofie, istorie, psihologie, politologie și multe altele, comentarii făcute, cu "autoritate", de către persoane care n-au citit în viața lor vreo carte de specialitate din domeniile în care-și dau cu presupusul);
5. îi criticăm pe preoții noștri (mai ales în mass-media), prin zeci și sute de generalizări nejustificate la adresa acestei categorii vocaționale, uitând că și noi suntem Biserica și-i "naștem" pe duhovnicii noștri (după minunata expresie a părintelui Rafail Noica);
6. așteptăm totdeauna ca alții să facă, în locul nostru... cam orice;
7. nu avem încredere în semenii noștri (s-a realizat un studiu sociologic pe această temă, la nivel european, iar România a ieșit, cu succes, fix pe ultimul loc);
8. nu avem simțul civic dezvoltat (o altă denumire pentru solidaritate - virtute creștină), urmând deviza "academică" și total necreștinească "nu mă implic în treburile altora".
Știu că m-am abătut strașnic de la topic, dar ideea asta, tipic românească, în privința educației copiilor (în Occident nu cred că se poate pune problema în acești termeni de sec. al XVII-lea) mi-a retrezit în minte întrebarea:
oare de ce nu pot fi eu naționalistă?...
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote