View Single Post
  #54  
Vechi 06.11.2014, 20:44:33
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
,,Asculta, Israele! Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn. Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu toata puterea ta." (Deuteronom 6.4-5)


Demult un om ce scria psalmi spunea: ,,Un val cheama un alt val, la vuietul caderii apelor Tale; toate talazurile si valurile Tale trec peste mine." iar Dumnezeu a raspuns: ,,"Eu - zice Domnul - te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi, te voi sfatui si voi avea privirea indreptata asupra ta." (Psalmul 32.8).

Cand frica incolteste, cand totul pare pierdut si fara sanse Dumnezeu spune: ,,Nu te teme, caci Eu sunt cu tine; nu te uita cu ingrijorare, caci Eu sunt Dumnezeul tau; Eu te intaresc, tot Eu iti vin in ajutor. Eu te sprijin cu dreapta Mea biruitoare." (Isaia 41.10). Cand norii negrii ai indoielii si ingrijorarii intuneca parca orice lumina Dumnezeu spune: ,,Va las pacea, va dau pacea Mea. Nu v-o dau cum o da lumea. Sa nu vi se tulbure inima, nici sa nu se inspaimante."(Ioan 14.27).

Cand slabiciunea clatina si cel mai tare suflet, cand raul pare de netrecut Dumnezeu spune: ,,Lucrul acesta este cu neputinta la oameni, dar nu la Dumnezeu; pentru ca toate lucrurile sunt cu putinta la Dumnezeu."(Marcu 10.27). Cand totul pare a se ridica impotriva oricarei sperante, oricarei stradanii Dumnezeu spune: ,,Voi, copilasilor, sunteti din Dumnezeu; si i-ati biruit, pentru ca Cel ce este in voi este mai mare decat cel ce este in lume."(I Ioan 4.4)

,, Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si neprihanirea Lui, si toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.Nu va ingrijorati, dar, de ziua de maine caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi. Ajunge zilei necazul ei ." (Iisus din Nazaret)
Frumoase trimiteri! Și mai ales, din Scriptură fiind, nu cred că pot fi puse sub semnul îndoielii :-)

Ce înseamnă Maranatha? Nu am știut niciodată.
Reply With Quote