View Single Post
  #60  
Vechi 24.12.2014, 11:38:32
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dear Lord and Father of Mankind

Cand clipa minunata se apropie bucuria sfanta ne aduce iar in fata sufletului dorinta de a fi mai buni,de a ne ierta unii pe altii,de a ne aduce aminte de cei dragi noua si de cei care s-au sacrificat pentru noi,de cei aflati in dureri sau lipsuri si care au nevoie de ajutor si compasiune.De cand sunt pe acest forum am cunoscut aici oameni minunati,nu imi aduc aminte sa ma fi suparat cineva dar imi aduc aminte de cei care m-au ajutat.Bunatatea,credinta si dragostea lor pentru semeni imi vor ramane mereu in suflet,indiferent ce va urma in viata fiecaruia,dupa cum a randuit Dumnezeu.Ii rog pe cei pe care i-am intristat,suparat,tulburat sa ma ierte si,cu generozitate,sa inteleaga ca drumul oricarui ,,pelerin", precum cel din cartea lui John Bunyan din care mi-am ales numele de forum,este un drum in decursul caruia nu reusim mereu sa ne ridicam la inaltimea bunatatii celor de langa noi,dar putem incerca,cu ajutorul Domnului,mult mai mult pe viitor.

Fie ca in aceste clipe sfinte Dumnezeu sa va imbratiseze in dragoste,bucurie,pace,credinta si tarie.Sa va dea tot ce aveti nevoie pentru ca la sfarsitul alergarii dvs prin aceasta viata sa primiti hainele albe ale neprihanirii si cununa mantuirii in Imparatia Sa care nu are sfarsit.Sunt sigur ca toate vorbele dvs bune,toate eforturile pe care le-ati facut pt cei aflati in nevoie,toate rugaciunile si toata rabdarea dvs sunt in mainile lui Dumnezeu si EL va va rasplati la vremea potrivita.Nimic nu este in zadar,Dumnezeu isi va duce pana la capat hotararea Lui de a izgoni definitiv raul din aceasta lume iar acel pamant nou si cer nou care vor veni nu va mai exista durere sau moarte ci doar bucuria intoarcerii acasa.Intrucat,ca de obicei,am vorbit prea mult,o sa inchei cu cateva ganduri,parafrazari dupa cantec drag celor ca mine.

Dumnezeu si Drag Parinte al umanitatii,iarta-ne caile nebunesti si ridica iar in mintea noastra gandul cel drept catre Tine pt ca in slujirea unei vieti curate sa regasesti smerenia laudei catre Tine.Lasa sa cada picaturile linistii Tale pana cand toate zbaterile noastre vor inceta; ia din sufletele noastre nelinistea si ingaduie ca vietile noastre cuminti sa marturiseasca frumusetea pacii Tale.Respira prin dogoarea dorintelor noastre balsamul curajului de a face ceea ce este drept.Chiar daca mintea nu va intelege,chiar daca carnea se va impotrivi Tu poti vorbi prin cutremur,vant si foc si totusi cu o bland voce linistita

Craciun minunat tuturor,Dumnezeu sa va binecuvanteze mereu si sa va fie mereu alaturi in toate zilele vietii dvs!
Reply With Quote