Subiect: Pacatul
View Single Post
  #18  
Vechi 11.06.2007, 22:09:07
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Credeti ca inclinatia unui om de a pacatui este influientata si de neam ?
De ex. : ai mei au gresit mai mult (pana la al 4-lea neam ) deci eu am o "incarcatura " speciala , lupta mea e mai grea .

In felul acesta se mantuiesc si cei plecati , daca eu voi "reusi la examen " binenteles , si ce n-am facut eu vor face cei ce urmeaza .
Si asa mantuirea vine prin aproapele .
Se spune la Iesire 20, 5-6: "... Eu, Domnul Dumnezeul tau sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina parintilor ce ma urasc pe Mine pana la al treilea si al patrulea neam si Ma milostivesc pana la al miilea neam catre cei ce ma iubesc si pazesc poruncile Mele". Este contextul cand s-au dat cele 10 porunci. Cei care il urasc pe Dumnezeu sunt cei care nu doresc sa faca voia Sa. Iar voia Sa nu este ca o pricina de inlantuire, ci din contra, Dumnezeu din iubire ne da aceste porunci ca sa putem sa traim liberi de orice pe acest pamant. Numai pacatul inrobeste, iar cand nu esti in pacat, esti liber si fericit.

Noi ducem cu noi pacatele nespovedite si pentru care nu s-a facut canon si nu a fost indreptare, ducem cu noi rautatea parintilor si a bunicilor, ducem cu noi legaturile care au fost asupra lor, ducem cu noi efectele faptelor lor. Tot astfel avem milostivire peste noi de la orice ruda de-a noastra care L-a iubit pe Dumnezeu. Pacatele noastre se repercuteaza astfel si asupra generatiilor viitoare si asupra intregii omeniri. Dar sa nu credem ca noi vom fi izbavitorii si ca ajungem sa-i mantuim pe ceilalti ca astfel cadem in mandrie. Noi sa ne uitam la noi cat suntem de pacatosi si neputinciosi si sa ne rugam ca poate S-o milostivi Dumnezeu si spre noi si ne-o lasa sa stam macar usieri la intrarea in rai.

Elena
Reply With Quote