View Single Post
  #17  
Vechi 22.05.2011, 17:57:07
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Dupa multe peripetii, am reusit sa ajung vineri la Sfanta Parascheva si putin si sambata. Credeam ca nu mai ajung... am avut program incarcat si am depins si de altii. M-au ajutat Dumnezeu si Sfanta sa ma inchin la moaste si sa ii multumesc Sfintei pentru ajutorul dat familiei noastre si, in special, bunicii mele. Intr-un colt, este o cutie in care se strang marturii scrise despre minunile sale pe care le-a lucrat in viata oamenilor, in scopul culegerii lor intr-un volum. Atentie celor care va duceti, urna nu e chiar la vedere, ci langa peretele cu Sfanta Varvara. Tare m-am bucurat ca am putut da si eu o scurta marturie, in numele bunicii, care mereu povestea minunile care i s-au intamplat, prin mijlocirea Sfintei Parascheva. Am lasat si pomelnicele voastre pe 40 de zile, pana pe 9 iulie.

A fost extraordinar, extraordinar, desi am stat putin... se simte foarte tare smerenia si duhovnicia calugarilor - eu am prins unul intre doua varste, cu o fata atat de luminoasa si care inspira bucurie numai privindu-l - si credinta oamenilor. Sambata am ajuns tocmai cand se canta parastasul, cu niste glasuri atat de dulci si frumoase...

Am vizitat tot ieri, intr-un adevarat tur de forta, si manastirea Trei Ierarhi, biserica Nicolae Domnesc si Golia, la care am ajuns "din greseala", coborand la alta statie decat cea vizata. Imi pare rau ca nu am putut aloca decat cateva minute fiecareia si ca nu am putut participa la slujba, dar bucuria mea a fost mare chiar si asa, pentru ca scopul a fost sa o vad si sa-i aduc multumire Sfintei Parascheva. Iar in afara de acesta, calatoria mi-a adus si alte multe bucurii nesperate, de toate felurilerofesionale, culturale, sociale si sunt sigura ca bunica s-a bucurat foarte tare. Nu stiu daca mi se va mai ivi altadata o ocazie ca aceasta, dar va indemn pe cei care puteti sa ajungeti acolo, sa mergeti!

Maine voi posta si poze, pe unele le-am facut special cu gandul la voi.


Glykys, sa ti se intoarca inmiit !
Reply With Quote