View Single Post
  #29  
Vechi 13.04.2012, 19:49:32
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cand spui "un ateu" ai generalizez, dar nu te condamn pentru asta.

nu uita ca eu am crezut profund.
pentru mine totul se invartea in jurul lui Dumnezeu si a Bisericii.
dar ...
recomandam cuiva pe forum, nu demult, sa nu isi mai puna astfel de intrebari (nu mai stiu subiectul), pentru ca asa am inceput si eu si am ajuns ateu.

daca mi-as dori sa existe?
uneori sunt agresiv cand neg existenta Lui.
in mintea mea El nu are cum sa existe.
sunt supus ratiunii, iar logica imi spune ca nu are cum sa existe.
dar ...
mi-as da viata pe loc, acum, doar ca sa stiu ca exista ... atat ...
Off-topic: M-a miscat profund...sincer, Dumitru73, sunt convins ca fraza dvs. L-a facut pe Mantuitorul, de pe Tronul Slavei, sa va priveasca adanc..si cald, ca pe unul din copiii Sai iubiti. Caci, vreti sau nu, constientizati sau nu, asta sunteti. Si eu sunt eclesiosceptic...tocmai de aceea sunt ecumenist si, de curand, incipient carismatic, pentru ca stiu ca din colcaiala organizationala umana, fara Har de Sus, nu iese nimic bun.
On-topic: oarecand, dar acum multi ani, am vazut un fetus aruncat pe o alee in Grozavesti. Barbaria evidenta in aceasta mi-a provocat o senzatie...nu ca mi s-a facut rau, cat greata. O greata sufleteasca, resimtita fizic. Si da, cum spune sora Yasmina, cruzimea la un nivel se dezvolta si pe niveluri superioare. E sinistru, dar deseori adevarat ce a scris Lev Tolstoi: "Cat vor exista abatoare, vor exista si campuri de lupta".
Reply With Quote