View Single Post
  #582  
Vechi 05.12.2013, 06:57:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Noi trebuie sa ne pocaim permanent pt pacatele facute ,adica sa regretam din suflet .
Amin!

Citat:
Daca nu le spovedim eu nu le consider iertate si asta o dovedeste starea de bucurie pe care o are crestinul cand pleca de la spovedanie
Încep să cred că e o eroare generală la ortodocși cel puțin. Ca și cum Maslul și Împărtășania nu ne curăță de păcate, ca și cum Sfinții Părinți se înșeală cînd susțin că așa trebuie să ne rugăm: cu credința că Domnul ne iartă atunci, pe loc (Sfîntul Ioan Gură de Aur, Sfîntul Ioan Carpatul în Filocalie, autorul anonim al Pelerinului rus, Sfîntul Nicolae Cabasila și alții). Tot zici de rugăciunea Lui Iisus, dar dacă aștepți iertare abia la următoarea Spovedanie, pentru ce te mai rogi pînă atunci (mă refer strict la rugăciunile de cerere pentru milă, iertare, curățire, vindecare șamd)?

Citat:
Parintele meu duhovnic recomanda spovedanie la 40 zile ,nu cred ca s-ar bucura sa merg mai des la impartasit ,eu fiind un om obisnuit. Am incredere in recomandarile dumnealui .
Dar ai vorbit cu el pe tema asta? Pînă una-alta e prsupunerea ta că nu s-ar bucura ca tu să vrei a te apropia mai des de Potir, eventual de fiecare dată cînd el te invită la fiecare Liturghie.

Citat:
Daca ai spune mai des rugaciunea lui Iisus ar fi mai bine pt tine ,nu trebuie sa te fortezi ,cand esti singur striga la Hristos sa te miluiasca.
E buna si forma scurta pt inceput .Cu timpul rugaciunea va veni singura .Chiar daca nu te vei desavarsi , sigur vei pacatui mai putin.
Prefer versiunea originală și completă care se spune că a fost așa:

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu Celui viu, pentru rugăciunile Născătoarei de Dumnezeu, miluiește-ne pe noi!

Deci nu uita ce spune Hristos:

”De aceea vă spun: Pe toate câte le cereți rugându-vă, să credeți că le-ați și primit, și le veți avea.”
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote