View Single Post
  #6  
Vechi 23.01.2019, 19:04:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Vă mulțumesc mult pentru sfaturi! Le văd foarte întemeiate și vă înțeleg nemulțumirile cu privire la clerici odată ce observ și eu realitățile din Biserică, unele mai bune, altele mai puțin bune. Poate v-a contrariat cuvântul de început: „carieră”.
Nu cuvântul carieră, ci pasajul:

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
În viitor îmi doresc să predau Teologia și să slujesc lui Hristos ca preot de mir.
De aici am dedus că vreți să fiți asistent universitar sau profesor la seminar, că n-ați scris profesor de religie, iar de la catedră - direct preot de oraș, fără vechime 5 ani minim la sat, așa se și poate ocoli vechimea necesară pentru parohie grad I, printr-un doctorat *necesar cadrului didactic de facultate, sau merite didactice deosebite.

Sunt puține seminarii și facultăți de teologie și majoritatea localizate în municipii, deci numai la oraș ați putea fi și preot și profesor :).

Trag totuși nădejdea de la generația care urmează la preoție să o cam taie cu politicul în Biserică, cu preotul agent electoral pentru tot felul de dubioși sau cu cântatul „vrednic este!” unui baron local îmbogățit din tranziție.

Tocmai din cauza asocierii politice în trecuta campanie prezidențială pentru „candidatul ortodox”, (care nu era decât ortodox formal), preoții și-au pierdut credibilitatea în fața oamenilor la referendumul pentru familie, unde nu era campanie uninominală pentru un om sau partid, ci chiar informare misionară privind apărarea familiei - care derivă din învățătura Bisericii.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 24.01.2019 at 01:56:39.
Reply With Quote