View Single Post
  #23  
Vechi 21.12.2008, 01:16:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Gala Galaction - ultimele lui cuvinte inainte de a se stinge din asta viata : " Stiu cu toata claritatea gandului , ca e dulce si odihnitor sa-ti dai duhul la pragul Imparatiei lui Iisus Hristos. Sunt nedemn de cetatenia Lui si departe de nadejdea lucratorilor merituosi. Nu stiu prea bine daca, intr-adevar, am reusit sa inmultesc talantul care mi s-a dat. . . dar am iubit podoaba casei Domnului. Tu stii toate ! Tu stii ca te iubesc ! Dar cat de subreda este aceasta cocioaba pamanteasca ! Cat de sovaelnica este aceasta inima cu nesiguranta ei! Cat de febrila este mana asta care poarta condeiul ! Vino Doamne ! Toate socotelile sunt facute ! Ma sti mai bine decat ma stiu eu insumi ! Fa asa ca gandul meu cel din urma, pe lumea aceasta, sa fie un gand de slava pentru Tine ". Incredibil cata demnitate si cata credinta exact in fata mortii. Un adevarat model al carturarului si teologului roman.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote