View Single Post
  #10  
Vechi 08.02.2010, 00:08:48
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am observat ca mai exista harti (dezlegari la diverse alimente) si in alte zile care in mod normal sunt de post.
De ex. vinerea trecuta a fost Odovania Intampinarii la templu a Domnului Iisus Hristos si a fost dezlegare la lapte, oua, branza si ulei.
Acum o saptamana a fost pentru Sf.Ignatie, tot dezlegare la lapte si branza.
Deduc de aici ca aceste zile de Harti nu sunt legate numai de perioada de dinaintea posturilor.
Abia saptamana viitoare este harti pentru intrarea in post.
O perioada mai usoara in acest an, dat fiind faptul ca unele lucruri au picat in zile de post.
N-am mai prins asa pana acum. Eu postesc vinerea de obicei.
Si apropos de Harti: de ce in calendarul de pe acest site ele nu apar trecute?
M-a socat in mesajul lui Geo ca unele perioade de harti si poate si de post sunt facute ca sa ne opunem altor popoare care tin altfel randuielile.
Pai aceste randuieli ale noastre sunt facute cu un scop al nostru sau ca sa nu fim ca ceilalti?

Marturisesc ca eu in general nu inteleg pe deplin semnificatia postului inaintea unei sarbatori. Postul pentru mine inseamna sa tii abstinenta pentru Dummnezeu, si asta ar trebui sa poata sa-si o planuiasca fiecare cand si cum poate si nu in anume perioade inainte de sarbatori si cu zecile de zile.
Adica nu vad legatura cu sarbatoarea respectiva.
Nu postesc pentru o sarbatoare, ci pentru ca sa fiu placut lui Dumnezeu.
Sau gresesc eu?
Sarbatorile, anul liturgic, ne pun intr-un ritm, ne ajuta sa nu devenim induividualisti in credinta, ci sa traim in Biserica. Ajuta sa tinem post toti in acelasi timp si sa sarbatorim aceleasi sarbatori. Postul dinainte de o sarbatoare ne pregateste spiritual pentru ea.

Interpretarea hartiului din saptamana vamesului si fariseului ca fiind impotriva armenilor este o interpretare, sophia, s-ar putea ca istoric sa fie adevarata (probabil este, din moment ce scrie in Liturgica), insa nu ea este cea relevanta pentru vremurile noastre, dupa parerea mea. Cati dintre voi stiati ca armenii tin acest post? Eu una am aflat abia de cand sunt profesoara de religie si am si elevi armeni (care se inscriu la noi), ei ii zic postul lui Iona (sau popate confund).
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote