View Single Post
  #25  
Vechi 22.01.2012, 08:49:09
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Cred că n-ați înțeles. Când am spus că "acesta este adevărul" mă refeream la adevărul că AZ7 a reciclat o "profeție" millerită (ca să nu spun, mai simplu, o minciună).
Domnule avocat, dar cu cei pe care-i murdariti (cu adventistii), nu discutati?

Va rog, din nou, aratati dvs. cum se interpreteaza corect profetia din Daniel 8:14. O biserica precum cea din care faceti parte trebuie sa cunoasca talcuirea.

Ca sa aveti de ce va lega, mai concret, incerc sa explic eu punctul de plecare a profetiei celor 2300 de seri si dimineti:
- in Daniel cap 8 gasim 2 profetii: 1 incepand cu vers. 1 si a 2-a care se gaseste in vers 14 (cea cu 2300 de seri si dimineti);
- pentru prima vedenie, Daniel primeste talcuirea imediat (incepand cu vers. 16)
- despre vedenia cu cele 2300 de seri si dimineti se spune ca se refera la vremi indepartate, vers 26. (ca sa excludem interpretarile referitoare la evenimente imediate);
- explicarea celei de-a 2-a vedenii (cea cu 2300 de seri si dimineti) incepe cu Daniel 9:24 ("ia aminte la cuvantul acesta si intelege vedenia");
- punctul de plecare al profetiei este "darea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului" (Daniel 9:25). Adventistii de ziua a saptea considera ca acest eveniment a avut loc in anul 457 i.H cand Artaxerxe Longimanus a dat porunca de rezidire a Ierusalimului. Considerand ca 2300 de seri si dimineti reprezinta 2300 de ani (o zi = un an, in profetia biblica) se poate trece, mai departe la calcule (se ajunge la anul 1844);
- de mentionat ca perioada celor 2300 de seri si dimineti este fragmentata de perioadele din Daniel 9:24-27 (unde se explica profetia, mai amanuntit, facandu-se referire la evenimente importante cum ar fi venirea lui Mesia).Plecand de la anul 457 i.H, se ajunge ca si aceste evenimente sa fie datate corespunzator (confirmate de datarile istorice).

Va rugam sa veniti (dvs. sau altii) cu corecturi la interpretarea adventista. Pentru mai multe detalii, va recomand un link cu un rezumat al interpretarii: http://articolecrestine.com/ce-spune...cercetare.html
sau o interpretare mai larga:
http://www.adventist.ro/index/convin...ul-ceresc.html

Last edited by grasu77; 22.01.2012 at 08:54:41.
Reply With Quote