Subiect: Postul negru
View Single Post
  #30  
Vechi 04.12.2012, 21:45:17
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Trebuie sa recunosc ca mi-ai adus un mare zambet pe față. Mai ales acolo unde spui de..."coji de ou"... Pai daca vorbim de "mineralele" dizolvate, putem adauga intr-o picatura de apa, doua kg de vin curat, de unde sa servim cate o lingurita la fiecare sfert de ora!... Contine extrem de multa... energie, imperios necesara pentru postul... "negru"!...
Totusi e doar apa, Mosneagule!
Multi calugari sufera de lipsa de calciu; te-ai gandit la asta? Ei nu fac plaja ca noi si calciul nu se fixeaza, dand tot felul de jene. Eu cunosc pe cineva si stiu cat sufera. Ori, calciul dizolvat nu e nici pe departe "ou", adica de dulce. Iti va da necesarul de saruri si minerale, nimic altceva. Apa tot apa e! Mai ales daca e singurul "aliment" pe care il consumi.
Apa aceasta ar trebui bauta tot timpul anului; dar e indicata in postul negru. Tot aruncam cojile de cartofi, etc; de ce sa nu facem ceva folositor cu acestea?!? Nu am constatat sa dea energie, asa ca nu-ti fa sperante desarte in privinta asta. E apa! Vinul il punem la rece pentru Craciun!
Reply With Quote