View Single Post
  #8  
Vechi 30.06.2013, 23:00:50
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Asta este o interpretare.
Spune clar ca "omul nu are nimic mai mult decât dobitocul". Nu pomeneste nimic de aceasta despartire.
Toată Scriptura are ca subiect central această despărțire: arată cum s-a produs ea, arată ce s-a întâmplat cu omul căzut (despărțit de Dumnezeu), apoi, în fine, dezvăluie și Calea de întoarcere Acasă (Biserica).
Nu putem interpreta un pasaj al Scripturii fără să ținem seama de context, de scop, de mesajul evanghelic și de roadele lui în gândirea patristică.
Scriptura se tâlcuiește deplin doar în Biserică, sub lumina călăuzitoare a Tradiției.
Alternativele sunt, cel puțin pentru mine (așa cum mă cunosc și cum îmi pare că întrezăresc și la alții), rătăciri (căutări, refuzuri, nemulțumiri, poticneli, tărăgănări) ale omului care, în acest caz, într-adevăr "nu are nimic mai mult decât dobitocul". Sau decât floarea câmpului. Deșertăciune. Refuz al împlinirii menirii sale, așa cum a fost această menire pusă de Însuși Creatorul omului în făptura Lui.
Așa cred, să fiu iertat dacă spun prostii.

P.S. Ce rost ar avea, Dumitru, să lăsăm deoparte bogăția și frumusețea atâtor tâlcuiri ale cuvioșilor și sfinților Bisericii la Ecclesiastul, pentru a înșira păreri și impresii pe marginea subiectului? Cred că o participare personală nu poate fi zadarnică, însă aceasta doar câtă vreme rămâne în firul Revelației, al continuității Bisericii lui Hristos.

Last edited by cezar_ioan; 01.07.2013 at 00:59:46.
Reply With Quote