View Single Post
  #8  
Vechi 02.06.2015, 14:46:43
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Cum de nu ați fost dezamăgit de Rusia nici măcar după ce ați fost bătut și jefuit? Nu ați vrut să vă întoarceți în America după incident ?

Există oameni răi în fiecare țară. Într-un fel a fost vina mea pentru că am stat până târziu într-o zona rău famată, vorbind cu oamenii, deși era evident după accentul meu că sunt străin. Nu am avut niciodată astfel de probleme în Manhattan pentru că acolo știam ce locuri și ce oameni să evit. Nu cred că în Moscova sunt mai multe infracțiuni decât în New York, cred că sunt chiar mai puține, asta-i clar. Am fost dezamăgit de unii oameni răi, dar în niciun caz de țară în sine. Câteva zile mai târziu am fost plăcut surprins să văd cu câtă amabilitate spontană și susținută, m-au ajutat polițiștii ruși, când m-am rătăcit.

Nu am vrut să mă întorc în SUA, ci m-am înfuriat că indivizii nu au fost prinși. Am fost dezamăgit de abilitățile mele de a evita pericolul. Cred că întoarcerea ar însemna un fel de eșec personal. Nu am prea multe lucruri la care să mă întorc, mi-am vândut toate bunurile de valoare când am plecat. Să mă întorc ar însemna să duc un standard de viață mediocru, cu șanse mici de a găsi de lucru și să mă transform într-o povară pentru familia mea.

Ce ai făcut după ce ați fost bătut și jefuit?

Am mers foarte încet spre hotel. Stătusem inconștient cam o oră înainte de asta. Fusesem bătut foarte tare. M-am gândit să sun la poliție dar nu știam multe despre atacatori. Ar fi trebuit să sun imediat după incident, poate aș mai fi avut vreo șansă dar până mi-am revenit și m-am gândit să fac asta nu mai avea deja niciun rost. M-am hotărât să-i iert, pentru că înțelegeam Ortodoxia.

De ce pentru adresa de e-mail și pentru rețelele sociale folosiți nume rusești în loc de numele adevărat?

Folosesc Vasile pentru că este numele de botez. Dar mă feresc în același timp și de spionajul Statelor Unite. Contul de Facebook a fost spart în Beltsville, MD din apropierea sediului NSA din Fort Meade. Să rămâi anonim pe internet este o idee bună uneori. Spuneam că numele meu este Georgy, pronunțat cu accent grecesc și numele lui tata tot George este, astfel încât numele de Georgy Georgiyevich este unul potrivit. Am mai folosit și pseudonimul Alexandru, care face referire la numele țarului meu preferat, Alexandru al III-lea, pentru viața și acțiunile lui dedicate în întregime poporului său.

Aș vrea să observați însă, că atât George, Vasile cât și Alexandru sunt nume grecești. Așa că toată lumea de aici îmi spune Georgi sau Iura (numele ucrainean pentru George). Unii voiau să îmi spună americanul, dar le-am spus scurt că nu îmi place. Sunt mulți ruși sau ucraineni care ar vrea să meargă în America și ar face orice să ajungă acolo. Cred că mai degrabă lor ar trebui să li se pună porecle precum americanul.

Ce părere au oamenii din Rusia despre povestea dumneavoastră? Cred ei că ați făcut o greșeală plecând din America?

Uni mă cred adesea idiot pentru că am plecat de acolo, dar după ce le explic motivele încep să îneleagă. Rușii cred că totul este mai uor acolo, că americanii au tone de bani. Părinții mei au datorii la bancă, deși au cinci proprietăți și multe bunuri, practicile bancare din timpul boom-ului imobiliar i-au afectat. Banca vrea să le ia două dintre proprietăți în curând.

Membrii Bisericii Ortodoxe mă înțeleg mult mai bine. În biserică, mulți oameni, nu știu de unde au auzit asta, cred că în viitor americanii vor veni în Rusia, iar America va deveni săracă iar dolarul nu va mai valora nimic. Dacă e să se întâmple așa, sunt bucuros să fiu primul american care a plecat pentru Rusia. De fapt, cred că dacă America nu se gândește serios să își schimbe atitudinea, se va întâmpla curând, alte dezastre pentru America. Poți doar să agiți o sabie condusă de o armată cumpărată cu împrumut extern, dar nu va dura prea mult mai ales cu o medie, de un conflict nou pe an.

Puteți să comparați cele două stiluri de viață: rusesc și american? Care vi se pare mai atractiv? Putei să explicați?

Moscova mi se pare foarte asemănătoare cu Manhattanul. Îmi place să vizitez Manhattan-ul, obișnuiam să merg acolo odată sau de două ori pe lună, dar nu aș vrea să locuiesc acolo. Nici în Moscova nu prea îmi place să stau, deși regiunea nouă care se dezvoltă pentru promovarea tehnologiei mi se pare atractivă, dar e multă agitație și gălăgie și oboseală. Voiam să mă mut în Nizhny Novgorod sau Vladimir. Am avut ocazia să lucrez în St. Petersburg dar nu era convenabil din cauza taxelor. Nu am fost acolo decât odată. Mi-a amintit de Praga și mi s-a părut un loc drăguț de locuit. Dar am ales Rusia. Nopțile albe păreau interesante dar să se repete de la an la an, ar fi devenit deranjante. Viața din ambele orașe este asemănătoare cu cea din America.

Orașele mai mici din Rusia și Ucraina seamănă mai mult cu locul unde am crescut. Lake George, NY, este un oraș turistic care se învecinează cu un orășel micuț unde principala sursă de locuri de muncă este spitalul și câteva comunități agricole. Merele, porumbul și laptele sunt încă materie primă pentru industria de acolo. Cu toate acestea, nu am văzut pe nimeni să folosească caii pentru transport iarna (așa cum am văzut în apropierea Lavrei Poceaev), și să cobor din autobuz și să văd într-un oraș mare vaci păscând în fața blocului (cum am văzut în Lvov).

Pare mai ușor să găseti mâncare sănătoasă în Rusia. Mulți ruși se plâng de chimicalele din mâncare, dar în America e dezastru alimentar, chiar și cea organică are o mulțime de chimicale pe care nu le-a verificat nimeni să vadă dacă sunt bune sau nu. Spun că e imposibil fără chimicale. Avem multe ferme de lapte în New York care s-au chinuit să nu dea faliment, dar tot hrănesc vacile cu multe tipuri de hormoni, ca să dea mai mult lapte. Acei hormoni ajung în corpul nostru și ne fac mult rău.

În mod clar prefer Rusia. Doar faptul că pot să găsesc o biserică ortodoxă la orice oră deschisă, este incredibil. Bisericile ortodoxe de acolo sunt deschise numai sâmbăta și duminica și trebuie să mergi o oră până la ele. Alții trebuie să meargă în alt stat ca să găsească una. Îmi place mult limba rusă și îmi place să aud oamenii că o vorbesc în jurul meu. În multe feluri Rusia pare mai liberă decât America, și mai simplă, mai frumoasă, mai curată, acolo din cauza tehnologiei a devenit un fel de stat polițist. În cazurile în care America susține că este mai liberă, precum liberatatea protestelor, totuși se pare că bunul simț dispare. Sunt uimit să văd câți americani sunt de acord cu pângărirea bisericii prin sexualitatea de toate formele, invocând libertatea de exprimare.

Care este cel mai bun lucru din Rusia, pe care nu îl găseti în America?

Pentru mine cel mai important beneficiu rămâne acela că pot intra într-o biserică ortodoxă în orice zi și oră a săptămânii. Nici comunismul, care a fost finanțat din vest și care nu ar fi luat puterea fără bani străini, nu a putut să înfrângă instituția Bisericii, deși Vestul a dorit asta, ca un experiment, dar Biserica a înflorit rapid, mai frumoasă, după prăbușirea blocului comunist.

Ce tip de relații credeți că vor fi în viitor între Rusia și America ?

Experiența pe care o am ca programator și analist financiar mă face să cred că vor veni vremuri grele pentru America. În loc să rezolve problemele care au provocat criza, i-au răsplătit pe făptașii bancheri, și au dat legi care să îi protejeze. Țara și poporul american, au datorii pe care nu le pot plăti în realitate niciodată. Cultura este decadentă iar conducătorii duc războaie care nu sunt nici în interesul oamenilor nici al națiunii. Este un haos organizat, dar care poată scăpa de sub control oricând, iar oamenii își văd de viața lor în timp ce aceasta se destramă lângă ei. Cu sistemul bi-partid nu au prea multe șanse să schimbe ceva.

În cazul Rusiei conducătorii vor să o mențină puternică și competitivă și să îmbunătăească traiul rușilor de rând. Am întâlnit și oameni ce îl critică pe Putin, dar până și acetia știu că nu există o alternativă mai bună care să avantajeze țara. În America nu există așa ceva. Ei merg la alegeri să îl voteze pe cel mai puțin rău. Rusia este o țară care are o clasă de mijloc înfloritoare, o armată din ce în ce mai modernă și o cultură creștină de nezdruncinat. Este un loc bun unde să îți întemeiezi o familie și care îți oferă oportunități de investiție majore. Dacă China va fi următoarea putere economică mondială, după America, Rusia, va fi după China și asta pentru oportunitățile tot mai multe ce le au oamenii în Rusia.

Vă mulțumim pentru timpul dvs.

Și eu vă mulțumesc. Doamne ajută.

sursa: doxologia.ro
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote