View Single Post
  #10  
Vechi 02.06.2015, 16:12:47
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Sfântul Alexie Toth

Pomenirea adormirii întru Domnul a Sfântului Alexis Toth, mărturisitor și apărător al Ortodoxiei în America împotriva întunericul Greco-Catolicismului la lumina Ortodoxiei, 7 mai.


Preluat din cartea "Portrete de Sfinți americani", editura Anestis, 2008, pag. 77-82:



Alexie Toth (fiu al părintelui Gheorghe și al preotesei Cecilia Toth) s-a născut pe data de 18 martie 1854, în apropiere de Epeyis, Ungaria (Slovacia de azi). El a studiat în seminarii romano-catolice și bizantine, și în cele din urmă a absolvit Universitatea din Preșov, cu doctoratul în teologie. S-a căsătorit cu Rozalia Mihalici curând după absolvire. Alexie a fost hirotonit preot în anul 1878 în cadrul Bisericii greco-catolice uniate. A slujit timp de doi ani ca preot paroh, înainte de a fi numit de episcopul său în calitate de administrator de eparhie. Prezbitera Rozalia a adormit curând în Domnul, ca și unicul copil al familiei Toth.

În anul 1881, părintele Alexie a devenit directorul Seminarului din Preșov, unde a predat dreptul canonic și istoria Bisericii în următorii opt ani. În anul 1889, părintele Alexie a fost trimis în America pentru a sluji acolo ca preot misionar. El și-a început slujirea sa în America la Minneapolis, la noua Biserică greco-catolică-ortodoxă rusească Sfânta Maria. Credincioșii de la Sf. Maria erau imigranți din Munții Carpați ai Galiției austriece. Acești imigranți din Munții Carpați erau cunoscuți sub numele de carpato-ruși, urgro-ruși, galițieni și ruteni. În satele Carpaților, strămoșii lor fuseseră ortodocși dintru începuturi, dar Biserica oficială de stat a Imperiului austro-ungar era Biserica romano-catolică, și, în acest chip, oamenii au fost obligați să se unească cu Roma.

În calitate de uniați sau catolici bizantini, li s-a îngăduit să urmeze mai degrabă ritualurile bisericești. Biserica romano-catolică din America era pe atunci într-o stare de permanente conflicte lăuntrice. Mulți dintre episcopii săi au simțit faptul că imigranții romano-catolici ar trebui pe deplin asimilați în cadrul culturii din America. Totuși, imigranții din răsăritul Europei doreau să-și păstreze identitatea lor de nou veniți din țările vechi. Acest lucru a avut un efect uriaș asupra greco-catolicilor care au fost obligați să viețuiască sub jurisdicția episcopilor, având credința de rit latin (adică romano-catolică).

Acești episcopi îi socoteau pe greco-catolici drept o sectă rătăcită. Dar imigranții doreau doar să se închine într-o limbă și într-un chip pe care să-l poată înțelege. La sosirea sa în Minneapolis, părintele Alexie și-a vizitat ierarhul, arhiepiscopul romano-catolic John Ireland. Iată cum descrie această întâlnire părintele Alexie cu propriile sale cuvinte:

Eram uniat când am sosit în America M-am înfățișat dinaintea episcopului Ireland pe data de 19 septembrie 1889. I-am sărutat mâna după obicei și i-am prezentat scrisorile de acreditare, uitând însă să îngenunchiez dinaintea lui (lucru care, așa cum am aflat mai târziu, a fost greșeala mea de căpetenie). Îmi amintesc că de îndată ce a citit faptul că sunt greco-catolic, mâinile au început să-i tremure. Ai soție? Nu. Dar ai avut una?. Da, sunt văduv. Acestea fiind spuse, îmi aruncă hârtiile pe masă și exclamă cu glas tare: Am scris deja la Roma, protestând împotriva unui astfel de preot ca dumneata!. Ce fel de preot vreți să spuneți? De felul dumitale. Sunt preot catolic de rit grec. Sunt uniat și am fost hirotonit de un catolic.. Eu nu socotesc că nici tu, nici acest episcop de care vorbești sunteți catolici Nu-ți voi oferi nici o garanție juridică de a lucra aici.

Arhiepiscopul Ireland în mod oficial și public a interzis oricărui romano-catolic să participe la slujbele săvârșite de către părintele Alexie, așa încât părintele Alexie a făcut apel la episcopul său din Europa răsăriteană, apoi la Roma, dar se pare că nimic nu s-a rezolvat. Alții preoți uniați i-au scris părintelui Alexie că și ei fuseseră tratați în același chip de către episcopii romano-catolici, atunci când au sosit în America.

M-am hotărât să fac ceva ce purtasem vreme îndelungată în inima mea: adică să devin ortodox. Dar cum se putea săvârși aceasta? Trebuia să fiu foarte prudent. Nefericita Uniație (adică formarea Bisericii catolice uniate), izvorul declinului nostru și al tuturor relelor, se înfiripase printre oamenii noștri de prea mult timp. Purtasem deja acel jug pe umerii noștri timp de 250 de ani. M-am rugat fierbinte lui Dumnezeu să-mi dea putere să limpezesc toate aceste lucruri parohienilor mei lipsiți de lumină. În majoritatea cazurilor, oamenii aveau nevoie să fie convinși. Aceștia au propus ca el să ia legătura cu episcopul ortodox rus.

Unii spuneau că acesta locuia la Siotka; alții spuneau că acesta locuia la San Francisco Nu știam absolut nimic. Știam doar că în San Francisco locuia un consul rus. Prin urmare, folosind numele de Andrei Potociniak, am trimis următoarea cerere la consulatul rus Este adevărat că un episcop ortodox locuiește în San Francisco? Dacă este adevărat, cum îl cheamă și unde locuiește el? după zece zile a sosit o scrisoare adresată lui Mihail Potociniak, informându-l că numele ierarhului conducător era Prea Sfinția Sa, episcopul Vladimir și că acesta locuia pe strada Powell North, 1715, în San Francisco.

Un reprezentant din Minneapolis s-a dus la San Francisco să afle dacă acest episcop era într-adevăr ierarh ortodox, sau dacă era credincios de rit vechi sau membru al vreunei secte eretice rusești. Episcopul Vladimir Sokolovski l-a invitat pe părintele Toth să-i facă o vizită pentru a discuta posibilitatea primirii sale în cadrul Bisericii Ortodoxe. În cele din urmă, episcopul Vladimir s-a dus la Minneapolis, iar în luna martie a anului 1891, în Duminica Ortodoxiei, părintele Alexie și comunitatea sa de aproximativ 361 imigranți ruteni au fost primiți în cadrul eparhiei ortodoxe de Alaska și insulele Aleutine. Acest lucru a fost recunoscut oficial și aprobat de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe ruse și anunțat la slujba specială ținută la catedrala Sf. Vasile cel Mare (așa cum se numea ea pe atunci) al San Francisco, pe data de 28 august 1892.

Desigur, această faptă i-a nemulțumit pe mulți dintre tovarășii de credință uniată ai părintelui Alexie. Aceștia l-au socotit drept un renegat care a provocat schismă. Totuși, și alți preoți uniați și-au urmat conducătorul și au îmbrățișat credința ortodoxă.

Pe parcursul a doi ani, părintele Alexie s-a mutat din Minneapolis în Wilkes-Barre, Pennsylvania. Zona care înconjura Wilkes-Barre fusese punctul central de importanță majoră pentru imigrația carpato-rusă în America. Părintele Alexie a continuat să lucreze cu imigranții. El a ajutat la înființarea Societății de ajutor reciproc ruso-ortodox spre binele poporului său. Pentru a-i educa pe cei pe care el voia să-i readucă în sânul Bisericii, părintele Alexie a scris un catehism elementar de credință ortodoxă, intitulat Unde trebuie căutat adevărul.

Spre sfârșitul vieții sale, numai el singur primise aproximativ 15.000 de uniați greco-catolici, la Ortodoxie. Pentru eforturile sale, părintele Alexie a fost ridicat la treapta de protoiereu stavrofor. A primit ordinul Sf. Ana (pentru serviciul deosebit adus poporului rus) din parte țarului Nicolae al II-lea și ordinele Sf. Vladimir și Sf. Alexandru Nevski (pentru slujirea plină de abnegație adusă Bisericii) din partea Sf. Tihon, pe atunci arhiepiscop al Americii de Nord. Părintele Alexie a adormit întru Domnul la vârsta de 56 de ani, pe data de 7 mai 1909. el este înmormântat în mânăstirea Sf. Tihon din Canaanul de Sud, Pennsylvania. El a fost canonizat și trecut în rândul sfinților Bisericii în luna mai a anului 1994, fiind socotit mărturisitor și apărător al Ortodoxiei în America.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.06.2015 at 16:21:37.
Reply With Quote