View Single Post
  #12  
Vechi 12.02.2018, 14:00:45
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Serios? Adica cei botezati nu mai au nicio inclinatie catre pacat? N-are rost sa comentez. Daca sunteti preot cumva, uitati-va putin prin parohie, sau daca tineti cumva vreo slujba, uitati-va in spate la babele care au venit la biserica sa barfeasca si sa se sfinteasca in acelasi timp. Ele ce incliatie au? Ca daca si zidurile bisericilor ar avea aceeasi inclinatie ca enoriasii, s-ar prabusi din cauza ca ar fi prea inclinate.
Nu-s preot, scrie la semnătură.

Citat:
Intr-o alta ordine de idei, cred ca firea unui om adult este mult mai corupta decat a unui copil si nu din cauza vreunei inclinatii spre rau, ci pentru ca a fost invatat de mic la rele. Omul nu se naste ticalos, ci invata sa fie ticalos de la alti, de exemplu de la parinti. Dumneavoastra n-ati facut niciodata vreun lucru rau in prezenta unui copil? Daca ati facut, atunci fiti sigur ca ati contribuit cu o mica parte la inclinatia sa. Copilul cand se naste nu stie nimic. Dar mai tarziu va sti, iar cand va sti, e prea tarziu sa mai fie dezvatat. Aceasta pentru ca dezvatul e mai greu decat invatul. Sau poate ca pe dumneavoastra va deranjeaza ca dupa nastere copiii urla, zbiara si plang cand le e foame sau ii doare ceva si aceea ziceti ca au o inclinatie spre rau. Nu ei, ci dumneavoastra pe care va deranjeaza zgomotul aveti o inclinatie spre rau pentru ca nu vreti sa intelegeti nevoile copilului si il lasati sa zbiere. In inconstienta lui, el nu spune nimic cand striga, desi ar trebui sa va spuna: fa-ti datoria de parinte, taica!
Tehnic vorbind, un sistem oarecare are parte de altă istorie posibilă date fiind condiții inițiale diferite. Comparăm un om care nu a fost botezat cu același om care a fost botezat. Înclinația alfa1 îl va duce undeva, înclinația alfa2 îl va duce altundeva.

Cu toții trăim într-o lume influențată de cel rău, însă pentru un om care s-a îmbarcat în corabia Bisericii ispitele vor fi altele decît dacă ar fi înotat de unul singur în marea vieții.

Citat:
Foarte adevarat! Nu inteleg insa de ce teologii mai vorbesc despre aceste lucruri, din moment ce habar n-au care e semnificatia acestor cuvinte.
Își dau și ei cu părerea. Sperie babele care bîrfesc în spate...

Citat:
E ca in cantecul:

Nu mai plange Jeane!
Plansul e de forma.
Jeana nu e moarta,
Jeana se transforma...
Cam așa ceva. Dacă Jeana ar fi fost o creștină model, moartea ei ar fi fost sinonimă cu trecerea de la viața asta la viața următoare.

Citat:
Nu fac pariu in legatura cu lucruri a caror situatie nu poate fi stabilita, deoarece nu simt ca pierd nimic, si deci pariul n-are niciun farmec si, mai ales, n-am sansa sa castig nimic, ceea ce transforma acest pariu intr-un pariu fara sens. Cei care cred ceva fara sa se bazeze pe nimic, n-au decat sa continue sa creada. Nu pierd nici ei nimic, decat eventual timpul, dar nici nu castiga nimic, decat daca Dumnezeu ar fi un soi de impatimit al pariurilor, idee care mi se pare de-a dreptul "freaky" si ma trimite cu gandul la ideea "horror" a lui Pascal (tot despre un pariu) care imi aduce in minte un Dumnezeu atat de impatimit de jocurile de noroc, incat si pe oameni i-a creat cu inclinatia de a paria pe existenta sa.
Nu simțiți că pierdeți, adică aveți niște convingeri, niște credințe apropo de marea întrebare a fiecăruia despre momentul exitus. Fie că sînteți ateu sau agnostic sau teist, tot credeți în ceva.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote