View Single Post
  #3  
Vechi 08.12.2009, 20:40:25
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Iisus prigonit

Geo ai f mare dreptate.
Dar traim intr-o societate apostata. Iisus este inca prigonit, desi se spune ca este libertate.
Ca fapt divers, am un loc de joaca particular in zona unde locuiesc. Au organizat petrecere de halloween, apoi o petrecere de thanksgiving day (nu traiesc in Romania). Le-am dat un telefon sa intreb despre petrecerea de Craciun. Mi-au spus ca nu organizeaza asa ceva deoarece nu vor sa lezeze trairile celor care nu sunt crestini - desi traiesc in tara majoritar crestina! (dar poate vor organiza ceva de anul nou). Halloweenul "lezeaza" credinta mea, dar se pare ca asta nu prea intereseaza pe nimeni. Doar sarbatorile crestine ridica probleme, nu cele pagane.
Revenind la copilasi, chiar daca as vrea sa transmit "corect" (cat pot, desigur, ca si eu am crescut pe vremea lui mos gerila) semnificatia sarbatorii Craciunului.. ma izbesc de rezistenta propriei familii (crestine, macar partial) ca indemn copilul spre misticism, bigotism.. ca-l duc cu fortza la biserica, ca nu-l las sa se bucure etc. Chiar si crestinii nu vor sa mai accepte semnificatia reala a Craciunului.
Toata lumea este de acord teoretic ca un copil trebuie sa aiba notiuni elementare despre invatatura crestina. Dar toata lumea se zburleste daca un copil mic spune" Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul".
Adica sa credem, dar nu foarte mult.
Toti uitam ca Dumnezeu va cere din mainile parintilor sufletele copiilor.
Reply With Quote