View Single Post
  #6  
Vechi 09.12.2009, 00:35:37
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Geo ai f mare dreptate.
Dar traim intr-o societate apostata. Iisus este inca prigonit, desi se spune ca este libertate.
Ca fapt divers, am un loc de joaca particular in zona unde locuiesc. Au organizat petrecere de halloween, apoi o petrecere de thanksgiving day (nu traiesc in Romania). Le-am dat un telefon sa intreb despre petrecerea de Craciun. Mi-au spus ca nu organizeaza asa ceva deoarece nu vor sa lezeze trairile celor care nu sunt crestini - desi traiesc in tara majoritar crestina! (dar poate vor organiza ceva de anul nou). Halloweenul "lezeaza" credinta mea, dar se pare ca asta nu prea intereseaza pe nimeni. Doar sarbatorile crestine ridica probleme, nu cele pagane.
Revenind la copilasi, chiar daca as vrea sa transmit "corect" (cat pot, desigur, ca si eu am crescut pe vremea lui mos gerila) semnificatia sarbatorii Craciunului.. ma izbesc de rezistenta propriei familii (crestine, macar partial) ca indemn copilul spre misticism, bigotism.. ca-l duc cu fortza la biserica, ca nu-l las sa se bucure etc. Chiar si crestinii nu vor sa mai accepte semnificatia reala a Craciunului.
Toata lumea este de acord teoretic ca un copil trebuie sa aiba notiuni elementare despre invatatura crestina. Dar toata lumea se zburleste daca un copil mic spune" Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul".
Adica sa credem, dar nu foarte mult.
Toti uitam ca Dumnezeu va cere din mainile parintilor sufletele copiilor.
Am citit postarea de mai sus si m-a inundat un gust amar . Stiu ca intreg occidentul ca si America duce o lupta din ce in ce mai fatisa impotriva crestinismului iar omul nu este decit o unealta in mina ispititorului . Si despre acesta sunt invatatati oamenii sa creada ca nu exista si ca nu a existat defapt nici o data . Cu citiva ani in urma discutam cu actualul mitropolit al Olteniei care reintors de la o intrunire ecumenica europeana (fusese trimis deoarece era reprezentantul BOR pt. relatii externe )atragea atentia in mod hotarit asupra inselarii protestantilor si neoprotestantilor care l-au apostrofat cu remarca : ,,...mai , voi inca mai credeti ca exista un ispititor; vai , ce prostie !".
Dar amarul pe care il incerc este legat de crestinii din tara care in cea mai mare parte nu au mare legatura cu credinta adevarata si cu trairea dreapta . Cei mai multi merg la biserica pt. ca este bine , maninca peste in postul craciunului si al pastelui tot pt. ca este ,,bine ", se ocupa in biserica, in timpul slujbelor, cu orice altceva decit sa traiasca slujbele (inchina luminari, prinoase, citesc diverse acatiste, casca ochii pe pereti, se plimba pe la catapeteasma sa se inchine si sa sarute toti sfintii,vorbesc cu cunoscutii, rostesc cu voce joasa rugaciunile preotului dar nu cinta alaturi de strana, etc), cred in orice cu tarie dar mai putin in D.zeu (in vise, in bataia ochilor, in stranut, in caderea gentilor din mina, in necalcarea pragului bisericii, in rosul unghiilor, fac rugaciuni ca sa aibe ,,noroc" in problemele lor,etc), fac putin canon pt. ca au viata de familie si nu pot mai mult, postesc putin pt. ca nu pot sa se zeleasca mai mult, milostenia nu o fac cu vaduva cu saracul si cu orfanul ci de cele mai multe ori in cadrul familiei largite , cu vecinii sau apropiatii cunoscuti, nu acorda nici o importanta lucrurilor mici de comportament crestin precum igiena, cochetaria, portul bijuteriilor, a vestimentatiei , a gesticii si a limbajului considerind acestea a fi absolut de prisos desi se vor a fi buni crestini si mari rugatori . Sunt interesati in amanunt de situatia socio-duhovniceasca a preotului , de taxele stabilite pt. diversele servicii bisericesti, se bat pe locurile din strane si pretind ca la cinema ca le-ar fi adjudecat in vreun fel, nu contribuie la ajutorarea bisericii decit cu sume modice justificindu-se ca totul este ,,dupa putere", sunt interesati de ce episcopul locului face pogoraminte (indulgente)si mai ales cu a ,,cui aprobare",nu cunosc si nu vor sa studieze cu constiinciozitate toate felurile de pacate pt. a sti ce sa marturiseasca la spovedanie, nu ii intereseaza sf. canoane si nu implinesc totdeauna intocmai epitimiile din motive discutabile . Si cite si mai cite auzi si vezi la valahul care vorbeste orice , dar orice despre D.zeu si biserica sa uneori dindu-se chiar ,,cunoscator" dar care de facut ...nu face mai nimic. Am mai spus : de vorbit vorbesc de numa-numa dar cu pututul stau tare rau ! Multi parinti (preoti) insa sunt bucurosi ca ,,vine lumea la biserica" si asa si nu indrasnesc sa combata lucrurile gresite pe care le vad sau aud, cu tarie multa deoarece le este frica sa nu ii piarda pe acestia adica sa nu ii supere cu ceva si implicit sa nu-i scada veniturile lunare . Dar ,,gingasia" se plateste in timp. Se spune in taina sf. botez ca nasul se roaga pt. neofit ca sa-l faca Hristos ostas al sau . Dar asemenea preoti ce ostasi ,,instruiesc" ei in continuare ?
Ajutorul meu , de la D.zeu ,este ca amarul acesta fratesc este inlaturat de putinii traitori dar seriosi . Si asa lucrurile se mai echilibreaza oarecum .

Last edited by zaharia_2009; 09.12.2009 at 00:47:42.
Reply With Quote