View Single Post
  #49  
Vechi 25.03.2010, 09:51:19
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariuca92 Vezi mesajul
AlinB,

Mersi pentru postare.
Singura postare de altfel care a inteles de fapt natura problemei mele. Ceilalti nu au facut decat sa ma trimita sa lecturez catehismul, ceea ce nu-i rau, insa nu au inteles despre ce vorbesc eu.

In fine, ai dreptate, problema homosexualitatii este irelevanta. Ceea ce e relevant este sexualitatea in sine si folosirea "iubirii" ca scuza a ei.

Ceva imi spune totusi ca acest tip de "scuza", chiar daca nu trebuie incurajat, nu e un capat de lume. In fond, intre o femeie care iubeste o alta femeie si care practica celelalte virtuti crestine si o persoana abstinenta sexual care nu in stare sa iubeasca un om, oricare ar fi el, cine se mantuieste si cine nu? Eu cred ca numai Hristos stie, si numai el va judeca, cu toata dragostea pentru uameni.

Ca sa vorbesc in parabole, dintre Fiul Risipitor si Fiul, cine intra la cina imparateasca?

Doamne ajuta!

Mariuca
Mariuca ,tu cauti sa te indreptatesti pe tine in aceasta problema caci raspunsurile au fost foarte clare ,dar tu nu vrei sa iei seama.
La intrebarea ta ,raspunsul ar trebui sa fie clar ,nu se mantuieste nici o persoana din cele doua daca nu isi schimba comportamentul ,e calcare de porunca in ambele cazuri.
La tine s-ar incalca porunca "Nu desfrana" iar la cealalta s-ar incalca porunca "Iubeste-ti aproapele".
Iubirea de care ne vorbeste Hristos e o iubire curata ,nepatimasa ,iar tu vorbesti de atractie sexuala ,dar nu una fireasca ci impotriva firii ,scris clar si in Scripturi.
Sau "uraciunea pustiirii "cum ne vorbeste Hristos ,care sta la loc de cinste in vremurile de acum ,caci se urmareste legalizarea relatiilor homosexuale si la fel lesbianismul.
Incearca sa te simti atrasa de un baiat ,nu e un capat de tara ,sau mergi la preot si spovedeste-te.
Si citeste seara mai multe rugaciuni ,Paraclisul Maicii Domnului ,vei vedea cu cata durere se cere ajutorul Maicii Domnului:"Stapana ,ajuta-ne milostivindu-te spre noi ,grabeste ca pierim sub multimea pacatelor"
Te vei lumina in cateva saptamini si nu vei cadea prada pierzaniei.
Nu intra cu aceste ganduri pacatoase in Saptamina Mare.
Doamne ajuta !
Reply With Quote