View Single Post
  #7  
Vechi 02.09.2006, 08:40:37
popeugro popeugro is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2006
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de amadeus
am si eu o nedumerire.De ce Sfintii Parinti au dreptul sa spuna ca Duminica este ziua a opta ,vederea Luminii Dumnezeiesti , fara ca Biblia sa evidentieze trecerea de la o zi la alta?
Pe de alta parte se pare ca si dupa inviere crestinii sarbatoreau tot sambata.
cam ciudata treaba asta.sper sa nu fie importanta desi este una din cele 10 porunci.
Pentru ca pentru ei conditia umana cu toata mizeria ei a fost depasita, in ei a fost desfiintata desfigurarea, ei au reusit transfigurarea naturii umane, in lumina taborica, aceea este Lumina Zilei a Opta! Dupa cum evidentiaza, Evangheliile sinoptice (Matei, Marcu, Luca), dar si Evanghelia dupa Ioan!

Si inca ceva Sfintii Parinti au dreptul sa spuna ce vor pentru ca ei au trait Sfintele Evanghelii, Scripturile, in Duhul sfant ....................nu le-au pus "goale in feresti", cum adanc se exprima tot un parinte, vazand cum traiau, cei ce i-au urmat!

Si dupa Inviere crestinii sarbatoreau ......................................Duminica!

Cele 10 porunci, (legea si profetii), sunt cuprinse in cele doua! (vezi-le mai sus!)
Problema este ca Isus a trait si a practicat religia evreilor . Cind a fost judecat nu i s-a gasit nici-o vina in cele religioase.Deci putem intelege ca Isus a pazit Sabatul ca zi de odihna.Deasemenea nu exista nici-o dovada ca dupa inviere Isus ar fi invatat pe ucenicii sai despre schimbare zilei de odihna.Deasemenea primele mii the crestini au fost evreii. Daca primii crestnii ar fi pazit duminica cu sigurant ar fi fost multe neintelegeri.Cind spun asta ma gindesc la ceea ce sa intimplat atunci cind a aparut chestuinea circumciziunii la ceii ce s-au facut crestinii dintre paginii. Pentru rezolvarea acestei chestiunii s-a intrunit consilul bisercisc, in principal cei 11 ucenici ai lui Isus. Daca ar fi aparut problema Sabatului , sa zicem in primul secol al erei crestine cu siguranta ar fi fost consemnat in una din cartile scrise de ucenici lui Isus sau ale de Pavel. Nu am auzit despre o dovada scrisa din vremea cind au trait ucenicii lui Isus despre schimbare zilei de odhina. Probabil aceasta s-a intimplat ceva mai tirziu.
Reply With Quote